Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
$ uname -a
Linux sailor 2.6.22.12-desktop-1mdv #1 SMP Tue Nov 20 08:38:27 EST 2007 i686 AMD Athlon(tm) GNU/Linux
$ gimp --version
GNU Image Manipulation Program verze 2.4.3
Snazim se v GIMPu otevrit obrazek WMF, ale nejde mi to. Po vyberu obrazku pomoci "Otevrit" se mi zobrazi chybove hlaseni
========================== Zprava Soubor Microsoft WMF
Nemohu otevrit '/home/leos.../11.wmf' pro cteni. Zprava GIMP Otevirani '/home/leos.../11.wmf' selhalo: Modul Soubor Microsoft WMF nemohl otevrit obrazek. ============================
Nevim, kde mam ten modul hledat... Stejnou chybu mi hlasila i verze Gimp 2.4.1. GIMP jsem instaloval vzdy z balicku RPM primo urcenym pro Mandrivu 2008.0.
Diky za radu!media-gfx/gimp-2.4.2 USE="alsa dbus jpeg mmx pdf png python sse svg tiff -aalib (-altivec) -curl -debug -doc -gnome -gtkhtml -lcms -mng -smp -wmf"
USE="wmf"… Ale na webu Gimpu formát wmf taky není zmíněn.
Je ten soubor vůbec čitelný (má na něj uživatel právo r)? Např. cat jestli zobrazí nějaké smetí…
Ano, libwmf mám nainstalovaný.
Zapomněl jsem dodat, že ještě nedávno jsem používal distribuci Mandriva 2007.0 s nějakou starší verzí Gimpu a otevírání/úprava WMF souborů mi vůbec nedělaly potíže. S přechodem na aktuálnější distribuci a novou verzi GIMPu mi najednou WMF soubory otevřít nejdou
Tiskni
Sdílej: