ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
usb 4-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 8 usb 4-2: configuration #1 chosen from 1 choice drivers/usb/class/cdc-acm.c: Ignoring extra header, type -3, length 4 cdc_acm 4-2:1.1: ttyACM0: USB ACM deviceDmesg - Debian:
usb 1-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 5 usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice drivers/usb/class/cdc-acm.c: Ignoring extra header, type -3, length 4 cdc_acm 1-1:1.1: ttyACM0: USB ACM deviceFunkcni konfigurace na Archlinuxu:
[global] port = /dev/ttyACM0 port = 1 model = 6510 initlength = default connection = dku2libusb use_locking = yes serial_baudrate = 19200 smsc_timeout = 10 [xgnokii] allow_breakage = 0 [gnokiid] bindir = /usr/sbin/ [connect_script] TELEPHONE = 12345678 [disconnect_script] [logging] debug = on rlpdebug = off xdebug = off... shodnou (a ruzne dalsi) jsem samozrejme zkousel i na Debianu, bez uspechu :(
Count't open PHONET device: není souborem ani adresářem Telephone interface init failed: Command failed. Quitting. Command failed.To vse pri pouziti funkci konfigurace z ArchLinuxu, pri jinych konfiguracich to vetsinou "zatuhne" a spravi to az CTRL+C
Tiskni
Sdílej: