Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Já jsem si z Japonska na domácí server přivezl desku MM3500. V ČR jsem bohužel našel jen méně zajímavou verzi PC2500. Jedná se o desky větší než ITX, tedy Micro-ATX, ale IMHO u domácí serveru kde bude několik 3,5" disků na rozměrech tak moc nezáleží. Výhoda těchto VIA desek je 2x DDR2 sloty, 2x PATA, 2x SATA, 2 PCI (nebo MM3500 1x PCIe 16x, 1x PCI). Nevýhoda je jen 100 Mb síťová karta, což je ovšem stejné jako u Little Valley. Zde je ale možné dát 1 Gb kartu do jednoho slotu a druhý stále zůstane volný pro případné další rozšíření. Stabilita se zdá být dobré,desku jsem si přivezl na vánoce a po instalaci a zkoušení mám zatím uptime 5 dnů při stabilně puštěném DC. Cena je sice vyšší než u Little Valley, ale ne o moc. Pasivně se ovšem s integrovaným chladičem tato VIA neuchladí. S integrovaným větráčkem (40mm, 6000 otáček, 25 dB) je to sice studené jak psí čumák, ale když jsem ho vyměnil za jiný (40mm, 3500 otáček, 14 dB, 4,11 CFM), tak na chladiči sice udržím ruku, ale nějakých 40°C má.
Co je na VIA velmi zajímavé je HW šifrování AES. Zatímco původní Athlon 1 GHz dal cca 10 MB/s při vytížení dm-crypt 60% CPU, VIA s padlock dá bez problémů 20MB/s upload i download zároveň s vytížením od dm-crypt cca 25%.
To máte všicni na routery a servery, nebo taky nekomu vrtá hlavou myšlenka postavit s tím nějaké "multimediální centrum" ? Spotřeba by mi až tak nevadila, ale chtelo by to pužitelnou grafiku (třeba i s TVoutem), zvukovku a rozměry.
Pokud se nastaví takt natvrdo na 1GHz a sníží napětí nebude maximální spotřeba horší než má celeron 220. Otázkou je proč nenechat systém v případě potřeby výkonu zvýšit automaticky takt, napětí a otáčky ventilátoru a zkrátit čas.
Buď je možné v biosu vypnout PowerNow a snížit napětí a frekvenci nebo PowerNow zapnout a v systému se postarat aby byl CPU v nejnižšim p_state.A chipset u LV2 pěkně pálí. Některé "normální" micro ATX desky na tom hůř nebudou.
Takže sempron LE na 1GHz versus LV2: cena, spotřeba a výkon jsou srovnatelné. A výkon lze u sempronu zvýšit automaticky "ondemand" nebo třeba příkazem cpufreq-set.
http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=EPIC%20NANO http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=5.25NOVA http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=3.5WAFER http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=Half-Size
Tiskni
Sdílej: