Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Já jsem si z Japonska na domácí server přivezl desku MM3500. V ČR jsem bohužel našel jen méně zajímavou verzi PC2500. Jedná se o desky větší než ITX, tedy Micro-ATX, ale IMHO u domácí serveru kde bude několik 3,5" disků na rozměrech tak moc nezáleží. Výhoda těchto VIA desek je 2x DDR2 sloty, 2x PATA, 2x SATA, 2 PCI (nebo MM3500 1x PCIe 16x, 1x PCI). Nevýhoda je jen 100 Mb síťová karta, což je ovšem stejné jako u Little Valley. Zde je ale možné dát 1 Gb kartu do jednoho slotu a druhý stále zůstane volný pro případné další rozšíření. Stabilita se zdá být dobré,desku jsem si přivezl na vánoce a po instalaci a zkoušení mám zatím uptime 5 dnů při stabilně puštěném DC. Cena je sice vyšší než u Little Valley, ale ne o moc. Pasivně se ovšem s integrovaným chladičem tato VIA neuchladí. S integrovaným větráčkem (40mm, 6000 otáček, 25 dB) je to sice studené jak psí čumák, ale když jsem ho vyměnil za jiný (40mm, 3500 otáček, 14 dB, 4,11 CFM), tak na chladiči sice udržím ruku, ale nějakých 40°C má.
Co je na VIA velmi zajímavé je HW šifrování AES. Zatímco původní Athlon 1 GHz dal cca 10 MB/s při vytížení dm-crypt 60% CPU, VIA s padlock dá bez problémů 20MB/s upload i download zároveň s vytížením od dm-crypt cca 25%.
To máte všicni na routery a servery, nebo taky nekomu vrtá hlavou myšlenka postavit s tím nějaké "multimediální centrum" ? Spotřeba by mi až tak nevadila, ale chtelo by to pužitelnou grafiku (třeba i s TVoutem), zvukovku a rozměry.
Pokud se nastaví takt natvrdo na 1GHz a sníží napětí nebude maximální spotřeba horší než má celeron 220. Otázkou je proč nenechat systém v případě potřeby výkonu zvýšit automaticky takt, napětí a otáčky ventilátoru a zkrátit čas.
Buď je možné v biosu vypnout PowerNow a snížit napětí a frekvenci nebo PowerNow zapnout a v systému se postarat aby byl CPU v nejnižšim p_state.A chipset u LV2 pěkně pálí. Některé "normální" micro ATX desky na tom hůř nebudou.
Takže sempron LE na 1GHz versus LV2: cena, spotřeba a výkon jsou srovnatelné. A výkon lze u sempronu zvýšit automaticky "ondemand" nebo třeba příkazem cpufreq-set.
http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=EPIC%20NANO http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=5.25NOVA http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=3.5WAFER http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=Half-Size
Tiskni
Sdílej: