Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Já jsem si z Japonska na domácí server přivezl desku MM3500. V ČR jsem bohužel našel jen méně zajímavou verzi PC2500. Jedná se o desky větší než ITX, tedy Micro-ATX, ale IMHO u domácí serveru kde bude několik 3,5" disků na rozměrech tak moc nezáleží. Výhoda těchto VIA desek je 2x DDR2 sloty, 2x PATA, 2x SATA, 2 PCI (nebo MM3500 1x PCIe 16x, 1x PCI). Nevýhoda je jen 100 Mb síťová karta, což je ovšem stejné jako u Little Valley. Zde je ale možné dát 1 Gb kartu do jednoho slotu a druhý stále zůstane volný pro případné další rozšíření. Stabilita se zdá být dobré,desku jsem si přivezl na vánoce a po instalaci a zkoušení mám zatím uptime 5 dnů při stabilně puštěném DC. Cena je sice vyšší než u Little Valley, ale ne o moc. Pasivně se ovšem s integrovaným chladičem tato VIA neuchladí. S integrovaným větráčkem (40mm, 6000 otáček, 25 dB) je to sice studené jak psí čumák, ale když jsem ho vyměnil za jiný (40mm, 3500 otáček, 14 dB, 4,11 CFM), tak na chladiči sice udržím ruku, ale nějakých 40°C má.
Co je na VIA velmi zajímavé je HW šifrování AES. Zatímco původní Athlon 1 GHz dal cca 10 MB/s při vytížení dm-crypt 60% CPU, VIA s padlock dá bez problémů 20MB/s upload i download zároveň s vytížením od dm-crypt cca 25%.
To máte všicni na routery a servery, nebo taky nekomu vrtá hlavou myšlenka postavit s tím nějaké "multimediální centrum" ? Spotřeba by mi až tak nevadila, ale chtelo by to pužitelnou grafiku (třeba i s TVoutem), zvukovku a rozměry.
Pokud se nastaví takt natvrdo na 1GHz a sníží napětí nebude maximální spotřeba horší než má celeron 220. Otázkou je proč nenechat systém v případě potřeby výkonu zvýšit automaticky takt, napětí a otáčky ventilátoru a zkrátit čas.
Buď je možné v biosu vypnout PowerNow a snížit napětí a frekvenci nebo PowerNow zapnout a v systému se postarat aby byl CPU v nejnižšim p_state.A chipset u LV2 pěkně pálí. Některé "normální" micro ATX desky na tom hůř nebudou.
Takže sempron LE na 1GHz versus LV2: cena, spotřeba a výkon jsou srovnatelné. A výkon lze u sempronu zvýšit automaticky "ondemand" nebo třeba příkazem cpufreq-set.
http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=EPIC%20NANO http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=5.25NOVA http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=3.5WAFER http://www.iei.com.tw/en/category_IPC.asp?p=SBC&i=Category&v=Half-Size
Tiskni
Sdílej: