Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Tiskni
Sdílej:
People say that Perl is hard to learn.Vtipné na tom je, že Perl se pořád vyvíjí a pořád to některé lidi dráždí (nevím, jestli pořád ty samé nebo jestli stihla vyrůst nová generace), i když podobné flamewary se vedly už před dvaceti a víc lety. Např. pod článkem Perličky z roku 2001.
Uh! Japanese is hard to learn!
Nemam rad perl. Je to jen takova splacanina bez cistyho navrhu. To, ze sezere vsechno a ruzne, je prave hodne blby. Trikrat Fuj!
use strict; use warnings; a razem vsechno nesezere. Na praci s textove orientovanymi daty je to bezkonkurencni nastroj.
To cim mluvis (cestina) je taky splacanina bez cistyho navrhu. Chtel bys radsi pouzivat nejakej krasnej cistej ortogonalni jazyk?
Programovaci jazyk neni (nema byt) jazyk vytvoreny pro pocitac, ale pro programatora. Tudiz by mel v ramci moznosti dovolovat aby se programator vyjadroval tak jak mysli. A ne nutit ho myslet jak jak je jedine mozne se vyjadrit. A prave proto, ze kazdy programator mysli trochu jinak tak Perl nabizi vdycky nekolik moznosti jak kod napsat. A nenuti ti tu jedinou spravnou.Dnešní komentáře za moc nestojí, lidi se už neumí ani pořádně pohádat, jen do diskuse někdo přijde, aby to tam zasmradil Applem nebo osobními útoky. V odkazovaném článku mne taky zaujala zmínka o Perlu 6:
Proto bylo rozhodnuto, že Perl 6 bude úplně přepsán (něco podobného jako v projektu Netscape-Mozilla). Kompatibilita bude zajištěna pomocí zpětné dekompilace bytekódu, takže Perl 6 bude rozumět starším „pětkovým“ skriptům a programům (asi ne všem, ale lepší než drátem do oka :-). Larry Wall naznačil, že Perl 5.8 bude pravděpodobně poslední verzí řady 5.Ještě k tomu nadávání – podobně to je s Javou, na ní si taky někteří udělali názor na základě EJB 2 nebo mizerně napsaných desktopových aplikací pro Javu 5 a od té doby opakují to samé nebo ani vlastní zkušenost nemají a jen to někde slyšeli. Podobně jeden kolega zakládal svůj názor na tom, že si před 10+ lety koupil notebook „s Linuxem“ a od té doby ten systém nesnášel a nechtěl se k němu ani přiblížit. Jenže to byl takový ten „Linux“ co tam výrobce dal, jen aby to neskončilo chybou BIOSu, ale bootovalo to jen do příkazové řádky. O podobně kvalifikované názory není na internetu ani jinde nikdy nouze.