Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
zdravim
skusal som pridat dalsiu particiu s linuxom do lilo.conf ako other (podla navodu), ale neuspesne ..
[root@Lopatkovo etc]# lilo
/proc/misc: No entry for device-mapper found
Is device-mapper driver missing from kernel?
Failure to communicate with kernel device-mapper driver.
Added Arch *
Fatal: First sector of /dev/sda3 doesn't have a valid boot signature
---------------------Autor clanku dalej pise .. ,,Každý oddíl musí mít pochopitelně svůj zavaděč ve svém boot-sektoru. " .. (ako toho dosiahnut?)
root> lilo -C lilo.conf -r /tmp/system1 -b /dev/hda2
co se tyce toho, jestli davat vice systemu do prvniho lilo.conf jako image= nebo other=, problem, ktery popisuje autor v clanku, ze ktereho jsi vychazel, mi prijde jako zpusobeny tim, ze nepouzival pri zapisu lilo onen prepinac -r (pro chrootovani) a take mu mozna chybel v lilo.conf prepinac root=/hdaX pro dane image (kolisava jistota vyjadreni) a spravna cesta k image=/mnt/hdaX/boot/vmlinuz pro danou distribuci, takze vzdycky skoncil zase u slacku [noflame]i kdyz komu nestaci slack, nevi co je dobre ;) [/noflame]
pekny navod krok-sun-krok
prom
Tiskni
Sdílej: