Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj.
Ako si to nakoniec vyriesil?
Mam servrik a v nom 2x SATA do RAID1 (apache,dovecot,postfix) a dost ma stve ze tie disky stale bezia (teplo, spotreba, hluk)
Rozmyslal som ze by som dal este 2x CFnaIDE do RIAD1 alebo tak nieco kde by bol system, vsetko co by sa dalo by som dal to TMPFS, prichodzia posta by sla na CF/FLASH a po precitani by sa presunula na SATA RAID
Apache by sli zo SATA (nie su az tak vytazene, a v noci asi vobec)
Hlavne v noci by som dufal ze sa SATA hodia do IDLE (dal by som 30 min na sleep)
Neake skusenosti?
Ja jednu dobu mel na sys CF -> SSD vse ro, az na /var /tmp ... to jsem mel v tmpfs, casem mne ale omrzelo, ze kdyz jsem potreboval cokoliv zmenit, opravit/upravit v systemu, musel jsem vypnout, CF hodit do flashky a na nejakem PC hodit do chrootu a tam provest potrebne zmeny, tak jsem vse hodil normalne rw, loguji jemne na druhou CF kartu a zatim mi to takto jede v poho (*klep klep*) asi rok, az to odejde, mam backup systemu, tak jen koupim za tech par korun novou 16GB CF kartu a prdnu tam system.
.. jelikoze je to predevsim domaci maly server, hodne ocenuju, ze zere jen cca ~10W a je UPLNE bezhlucny. Chlazeni pasivni a vsechny disky jsou CF karty
ty SATA hodit do sleepu pres hdparm -Y snad neni problem, ne? Zvlast pokud na ne nebudes po dobu, co budou ve sleep, hrabat.
a jeste zvaz, zda ty SATA vobec potrebujes, zda by aj Apache nemohol jet z tie CF karty. Pokud to neni ryze FS, ale webserver, tak myslim, ze web vice jak par GB mit nebude :)
Ja mam system na CF karte s redukci na UATA. Neni problem, doporucuji. Pokud nepotrebujes system nejak (casto) updatovat atp, tak je nejlepsi:
a) mountnout celou / na CF karte do ro, pak ti CF karta vydrzi prakticky porad
b) jen nelogovat, resp. /var a /tmp hodit nekam na norm. HDD, ci do tmpfs
c) vykaslat se na zivotnost, udelat si nekam pres dd 1:1 kopii te CF karty se systemem a kdyz treba po dvou letech (?) odejde CF karta, tak koupit novou a jen tam pres dd zase placnout system a jedes, ceny nejsou tak strasne, zvlast u 4GB, takze je asi tato varianta nej. Jinak, noatime je dobra volba samozrejme, zaroven se hodi mit na systemovem disku jen ext2, neni treba zapisovat neco do inode.
.. 4GB je vice nez dost pro normalni pouziti, samozrejme nevim, jakou to ma mit propustnost, respektive konektivitu, protoze se vzdy samozrejme rychleji hrabe do pameti nez na HDD, ale jak rikam, disky jsou rychlejsi nez konektivita a seek neni tak strasnej, aby bylo treba vetsi cache.
Zadrhel tam neni, spis je vetsinou vsem uplne jedno, jestli do serveru hodi novej HDD, kterej je za par korun oproti SSD a ten se mu po roce sesype, protoze v dnesni dobe servery vetsinou dele nez rok/dva nevydrzi stejne (upgrade) a pokud ma nekdo nejaky mensi server, kterej vydrzi i nekolik let - tak tam se zase nepocita s tim, ze disk odejde, takze system muze byt na jednom disku, jen na jine partition.. Protoze system vetsinou tak casto nepada, zvlast linux.. uptime rok neni zadny problem
A aku redukciu CF-IDE pouzivate? Kde sa da kupit okrem skfree.sk?
Tiez som uz uvazoval nad 2.5" ATA diskom na system a dolezite veci (IMAP) by sa obcas odlievali na SATA RAID
Pouzivam tuto http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.9304 a funguje perfektne.
Tiskni
Sdílej: