Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
main.cf main.cf.default(Mandriva 2008 má ještě main.cf.dist). Proč se ptám : trápil jsem se dobu s nefunkční autorizací SMTP AUTH ve směru od firemního POSTFIXu na nadřízený RELAY POSTFIX u poskytovatele (Active 24) a zkušební provoz metodou PLAIN ani LOGIN pořád nešel. Věděl jsem, že musím zrušit v nastavení
smtp_sasl_security_options = noplaintext, noanonymoustu volbu noplaintext, jinak by tyto režimy byly blokovány. Takže jsem smazal dotyčnou volbu a v ukecaném logu stále bylo mj. taky noplaintext, takže AUTH neprocházela. Až náhodně jsem objevil příspěvek s volbou -e (edit)
postconf -e smtp_sasl_security_options = noanonymousa po reloadu postfixu vše jelo. Sice zatím jenom LOGIN a PLAIN, ale aspoň to. Zabezpečení budu řešit dál. Asi TLS ... To mi bylo divné, jak to, že editací ruční (mc) souboru main.cf jsem sice dotyčný parametr vyhodil, ale systém ho načetl jinde ..... !!! Kde ? Napadlo mne, že možná v defaultní konfiguraci
main.cf.defaultprotože tam ta volba s oběma parametry fakt je. Jak to tedy je s těmito konfiguráky ? Pracuje POSTFIX s oběma ? A za jakých pravidel ? Tohle jsem nikde nenašel. Btw a co soubor main.cf.dist ?
Tiskni
Sdílej: