Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Dobrý den všem, už nevím co bych skusil, tak píši sem. Mám Win s vmware a v něm netinst Debian etch. Na tomto stroji jsem deb pouze naistaloval a rozchodil síť na eth0. Abych vyzkoušel migraci image virtuálu ze stroje na stroj, zkopíroval jsem image virtuálu na jiný win server, také s vmware. Jaké bylo mé překvapení, že po prostém zkopírování mi nefachá eth0, pouze lo. dmesg hlasí, že eth0 je nalezena. Tak jsem na druhém vmware spustil tu samou netinst Debian etch, a po minimalistické defaultní instalaci eth0 funguje. Tím mám ověřenu podporu default jádra, ovšem migrace z HW na jiný HW a OS je tímto problém, protože eth0 nejede.
VMSERVERcat /proc/net/devnalezne lo a eth0 ifcobnfig taky VMSERVER (po migraci na jiný HW)
cat /proc/net/devnalezne lo a eth1 a sit1 ifconfig pouze lo
Vubec nechápu proč je na tom druhém stroji eth1 a sit1 a ne eth0. lspci na obou virtuálech hlásí síťovku AMD 79c PCnet32 snad jsem to popsal srozumitelně, napadá Vás, jak rozchodit eth0. Měl jsem představu, že v práci budu dělat na vmware stroji, po práci to odnesu domu a zase muzu delat a takto si nosit celý server, nezávisle na železe na ktrém to provozuji. Toto mi poněkud hatí moji představu a nevím, jestli chyba v debianu, kernelu, widlích, nebo ve mě :) díky za nápady jak to alespon diagnostikovat a rozumě popsat, s pozdravem Dejma
1. Já poradit nepotřebuji, já žádného win hosta nemám. :-)
2. Virtuální soubor si sice MAC adresu tahá s sebou, ale ta se defaultně generuje z identifikátoru virtuálního stroje. VMware, pokud zjistí, že se virtuální stroj nachází jinde, než kde byl jeho identifikátor generován, zeptá se, zda má identifikátor zachovat nebo vygenerovat nový. Necháte-li vygenerovat nový, pak se z něj vygeneruje i nová MAC adresa. Pokud budete neopatrný a kliknete na "always create", na nic se ptát nebude a bude rovnou generovat.
3. A především: když si pozorně přečtete dotaz, uvidíte v něm
zkopíroval jsem image virtuálu na jiný win server, také s vmware
což mi nezní, jako by tazatel stěhoval celý virtuální stroj, ale spíš jen image disku. Je-li tomu tak, pak se nepřenese žádný vmx
soubor, a tedy ani MAC adresa.
1) cituji: "Myslím, že tazatel by si měl především ujasnit co je guest a host. " Tak v tomto mám jasno, a přesto nevidím souvislost s mým problémem.
2) (1)stroj Win 2003 Server + vmware, (2)stroj Win XP Pro + vmware
Postup přenosu ze stroje na stroj shutdown linux, skopíruji kopletní adresář a obsah v něm E:\Virtual Machines\Other Linux 2.6.x kernel VLCML\*.* do druhého stroje a tam to pustím, nebo opačně. domu-do prace-domu-do prace atd.3)cituji .... VMware, pokud zjistí, že se virtuální stroj nachází jinde, než kde byl jeho identifikátor generován, zeptá se, zda má identifikátor zachovat nebo vygenerovat nový. Necháte-li vygenerovat nový, pak se z něj vygeneruje i nová MAC adresa. Pokud budete neopatrný a kliknete na "always create", na nic se ptát nebude a bude rovnou generovat....
Není problém v tom, že u těch dvou guestů mají sítová rozhraní různé MAC adresy, takže jsou-li v té distribuci nějaká pravidla pro persistentní jména rozhraní, pojmenuje se rozhraní pokaždé jinak?
P.S.: příkaz ifconfig
ve vlastním zájmu nepoužívejte
Tiskni
Sdílej: