Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Dobrý den všem, už nevím co bych skusil, tak píši sem. Mám Win s vmware a v něm netinst Debian etch. Na tomto stroji jsem deb pouze naistaloval a rozchodil síť na eth0. Abych vyzkoušel migraci image virtuálu ze stroje na stroj, zkopíroval jsem image virtuálu na jiný win server, také s vmware. Jaké bylo mé překvapení, že po prostém zkopírování mi nefachá eth0, pouze lo. dmesg hlasí, že eth0 je nalezena. Tak jsem na druhém vmware spustil tu samou netinst Debian etch, a po minimalistické defaultní instalaci eth0 funguje. Tím mám ověřenu podporu default jádra, ovšem migrace z HW na jiný HW a OS je tímto problém, protože eth0 nejede.
VMSERVERcat /proc/net/devnalezne lo a eth0 ifcobnfig taky VMSERVER (po migraci na jiný HW)
cat /proc/net/devnalezne lo a eth1 a sit1 ifconfig pouze lo
Vubec nechápu proč je na tom druhém stroji eth1 a sit1 a ne eth0. lspci na obou virtuálech hlásí síťovku AMD 79c PCnet32 snad jsem to popsal srozumitelně, napadá Vás, jak rozchodit eth0. Měl jsem představu, že v práci budu dělat na vmware stroji, po práci to odnesu domu a zase muzu delat a takto si nosit celý server, nezávisle na železe na ktrém to provozuji. Toto mi poněkud hatí moji představu a nevím, jestli chyba v debianu, kernelu, widlích, nebo ve mě :) díky za nápady jak to alespon diagnostikovat a rozumě popsat, s pozdravem Dejma
1. Já poradit nepotřebuji, já žádného win hosta nemám. :-)
2. Virtuální soubor si sice MAC adresu tahá s sebou, ale ta se defaultně generuje z identifikátoru virtuálního stroje. VMware, pokud zjistí, že se virtuální stroj nachází jinde, než kde byl jeho identifikátor generován, zeptá se, zda má identifikátor zachovat nebo vygenerovat nový. Necháte-li vygenerovat nový, pak se z něj vygeneruje i nová MAC adresa. Pokud budete neopatrný a kliknete na "always create", na nic se ptát nebude a bude rovnou generovat.
3. A především: když si pozorně přečtete dotaz, uvidíte v něm
zkopíroval jsem image virtuálu na jiný win server, také s vmware
což mi nezní, jako by tazatel stěhoval celý virtuální stroj, ale spíš jen image disku. Je-li tomu tak, pak se nepřenese žádný vmx
soubor, a tedy ani MAC adresa.
1) cituji: "Myslím, že tazatel by si měl především ujasnit co je guest a host. " Tak v tomto mám jasno, a přesto nevidím souvislost s mým problémem.
2) (1)stroj Win 2003 Server + vmware, (2)stroj Win XP Pro + vmware
Postup přenosu ze stroje na stroj shutdown linux, skopíruji kopletní adresář a obsah v něm E:\Virtual Machines\Other Linux 2.6.x kernel VLCML\*.* do druhého stroje a tam to pustím, nebo opačně. domu-do prace-domu-do prace atd.3)cituji .... VMware, pokud zjistí, že se virtuální stroj nachází jinde, než kde byl jeho identifikátor generován, zeptá se, zda má identifikátor zachovat nebo vygenerovat nový. Necháte-li vygenerovat nový, pak se z něj vygeneruje i nová MAC adresa. Pokud budete neopatrný a kliknete na "always create", na nic se ptát nebude a bude rovnou generovat....
Není problém v tom, že u těch dvou guestů mají sítová rozhraní různé MAC adresy, takže jsou-li v té distribuci nějaká pravidla pro persistentní jména rozhraní, pojmenuje se rozhraní pokaždé jinak?
P.S.: příkaz ifconfig
ve vlastním zájmu nepoužívejte
Tiskni
Sdílej: