Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.2 -j SNAT --to 81.31.46.70 iptables -t nat -A PREROUTING -d 81.31.46.70 -j DNAT --to 192.168.1.2Tohle by mělo být v pořádku – určitě každé zvlášť, nevím, jesttli v téhle kombinaci se o ty pakety SNAT a DNAT nepoperou.
iptables -A FORWARD -m state --state NEW -i {INSIDE_DEVICE} -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state NEW,INVALID -i {OUTSIDE_DEVICE} -j DROPTady povolujete veškerá nová průchozí spojení zahájená uvnitř sítě, ale zakážete veškerá průchozí spojení zahájená v internetu. Tudíž vám bude fungovat SNAT (spojení zahájená vaším počítačem projdou), ale paket, který projde DNATem bude vzápětí tímto filtrem zahozen. Přidal bych tam jeden řádek:
iptables -A FORWARD -m state --state NEW -i {INSIDE_DEVICE} -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state NEW -i {OUTSIDE_DEVICE} -d 192.168.1.2 -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state NEW,INVALID -i {OUTSIDE_DEVICE} -j DROP
tcpdump
spouštěný postupně na vnějším i vnitřním rozhraní. Pokud na jedno rozhraní paket přijde a z druhého už neodejde, je problém na routeru, pokud odejde z vnitřního rozhraní ale už nepřijde odpověď, je pro blém na cílovém počítači (nebo mezi ním a routerem). Pokud routerem projdou první pakety v obou směrech, ale navazování spojení nepokračuje, bude asi problém v NATu a router odesílá do internetu pakety se špatnými adresami, které nedorazí k adresátovi, nebo je adresát zahodí, protože je (podle adres) nečeká.
iptables -A OUTPUT iptables -A FORWARD -p tcp -dTohle je předpokládám chyba při vkládání do diskuze. Použijte tag <pre>…</pre>, případně <pre class="kod">…</pre>, usnadníte si tím práci a výpis bude přeheldnější.
po obyčejném copy-paste byl text v náhledu šíleně nepřehledný(nefungovaly entery a vše bylo v jednom řádku),tak jse mto musel ručně upravovatTo by právě vyřešil tag <pre>, což je „formátovaný text (kód)“, který právě mimo jiné zachová konce řádků tam, kde je „Enter“.
toto ifconfig eth0:1 81.31.46.70 nahrad ip addr add 81.31.46.70/32 dev eth0
ifconfig eth0:1 12.34.56.78 iptables -t nat -A POSTROUTING -s 172.16.0.11 -j SNAT --to 12.34.56.78 iptables -t nat -A PREROUTING -d 12.34.56.78 -j DNAT --to 172.16.0.11
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/conf/eth0/proxy_arp echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/conf/eth1/proxy_arpTo co radí kolegové s nastavením iptables vypadá správně, ale mne to také nefungovalo, dokud jsem neprovedl výše uvedené. Shruba jde o to, že ty stroje mezi sebou komunikují ještě na nižší úrovni tím protokolem ARP a jde o to aby se pakety dostali až k tomu druhýmu počítači jestli to chápu správně.
Tiskni
Sdílej: