Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.2 -j SNAT --to 81.31.46.70 iptables -t nat -A PREROUTING -d 81.31.46.70 -j DNAT --to 192.168.1.2Tohle by mělo být v pořádku – určitě každé zvlášť, nevím, jesttli v téhle kombinaci se o ty pakety SNAT a DNAT nepoperou.
iptables -A FORWARD -m state --state NEW -i {INSIDE_DEVICE} -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state NEW,INVALID -i {OUTSIDE_DEVICE} -j DROPTady povolujete veškerá nová průchozí spojení zahájená uvnitř sítě, ale zakážete veškerá průchozí spojení zahájená v internetu. Tudíž vám bude fungovat SNAT (spojení zahájená vaším počítačem projdou), ale paket, který projde DNATem bude vzápětí tímto filtrem zahozen. Přidal bych tam jeden řádek:
iptables -A FORWARD -m state --state NEW -i {INSIDE_DEVICE} -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state NEW -i {OUTSIDE_DEVICE} -d 192.168.1.2 -j ACCEPT iptables -A FORWARD -m state --state NEW,INVALID -i {OUTSIDE_DEVICE} -j DROP
tcpdump
spouštěný postupně na vnějším i vnitřním rozhraní. Pokud na jedno rozhraní paket přijde a z druhého už neodejde, je problém na routeru, pokud odejde z vnitřního rozhraní ale už nepřijde odpověď, je pro blém na cílovém počítači (nebo mezi ním a routerem). Pokud routerem projdou první pakety v obou směrech, ale navazování spojení nepokračuje, bude asi problém v NATu a router odesílá do internetu pakety se špatnými adresami, které nedorazí k adresátovi, nebo je adresát zahodí, protože je (podle adres) nečeká.
iptables -A OUTPUT iptables -A FORWARD -p tcp -dTohle je předpokládám chyba při vkládání do diskuze. Použijte tag <pre>…</pre>, případně <pre class="kod">…</pre>, usnadníte si tím práci a výpis bude přeheldnější.
po obyčejném copy-paste byl text v náhledu šíleně nepřehledný(nefungovaly entery a vše bylo v jednom řádku),tak jse mto musel ručně upravovatTo by právě vyřešil tag <pre>, což je „formátovaný text (kód)“, který právě mimo jiné zachová konce řádků tam, kde je „Enter“.
toto ifconfig eth0:1 81.31.46.70 nahrad ip addr add 81.31.46.70/32 dev eth0
ifconfig eth0:1 12.34.56.78 iptables -t nat -A POSTROUTING -s 172.16.0.11 -j SNAT --to 12.34.56.78 iptables -t nat -A PREROUTING -d 12.34.56.78 -j DNAT --to 172.16.0.11
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/conf/eth0/proxy_arp echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/conf/eth1/proxy_arpTo co radí kolegové s nastavením iptables vypadá správně, ale mne to také nefungovalo, dokud jsem neprovedl výše uvedené. Shruba jde o to, že ty stroje mezi sebou komunikují ještě na nižší úrovni tím protokolem ARP a jde o to aby se pakety dostali až k tomu druhýmu počítači jestli to chápu správně.
Tiskni
Sdílej: