Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých
… více »V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.
… více »Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.
… více »Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.
Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".
Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.
Protokol IPv6 má již 30 let. První návrh specifikace RFC 1883 je z prosince 1995.
Byli vyhlášeni vítězové ocenění Steam Awards 2025. Hrou roku a současně nejlepší hrou, která vám nejde, je Hollow Knight: Silksong.
Byla vydána nová verze 26.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Anh-Linh. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Jednotný seznam blokovaných internetových stránek vedený Českým telekomunikační úřadem obsahoval také Český telekomunikační úřad.
~/.mc/cedit/Syntax
===
If this file is missing, system-wide /usr/share/mc/syntax/Syntax
The file command has three arguments.
The first argument is a regular expression that is applied to the file name
to determine if the following section applies to the file.
The second argument is the description of the file type. It is used in cooledit;
future versions of mcedit may use it as well.
The third optional argument is a regular expression to match the first line
of text of the file. The rules in the following section apply if
either the file name or the first line of text matches.
soubor se syntaxi pro zvyrazneni
===
# default colors
define comment brown
context default
keyword whole if yellow
keyword whole else yellow
keyword whole for yellow
keyword whole while yellow
keyword whole do yellow
keyword whole switch yellow
keyword whole case yellow
keyword whole static yellow
keyword whole extern yellow
keyword { brightcyan
keyword } brightcyan
keyword ?*? green
# C comments
context /\* \*/ comment
# C preprocessor directives
context linestart # \n red
keyword \\\n brightred
# C string constants
context " " green
keyword %d brightgreen
keyword %s brightgreen
keyword %c brightgreen
keyword \\" brightgreen
- - -
context [exclusive] [whole|wholeright|wholeleft] [linestart] delim [linestart] delim [foreground] [background]
context default [foreground] [background]
wholechars [left|right] characters
keyword [whole|wholeright|wholeleft] [linestart] string foreground [background]
\t = tab(s)
\s = space(s)
\n = new-line
\\ = backslash
* = wildcard
Tiskni
Sdílej: