Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/etc/resolv.conf
neposlouchá žádný server, nebo vám server odmítá odpovědět. Je tedy potřeba, abyste v /etc/resolv.conf
měl jako nameserver
tu ip adresu, na které dnscache
naslouchá, a dále abyste v adresáři /etc/dnscache/root/ip/
povolil přístup z té ip adresy (nebo sítě), odkud to zkoušíte.
Neviem ale kde nadefinujem stanice pre djbdns DNS v navode je len ze ma obsluhovat PC zo site "touch /etc/dnscache/root/ip/50".dnscache je jenom jedna část – bude kešovat DNS odpovědi, a zároveň vybranou doménu přesměruje na jiný server. Vybraná doména bude nějaká vaše doména, a pro tuhle doménu musíte zprovoznit
tinydns
– tam pak přidáte ty stanice. Takže stanice pak budou mít plný název třeba stanice1.mojedomena
, a zároveň budou vědět, že jsou součástí domény mojedomena
(pokud jim nastavujete ip adresu přes dhcp, nastavíte v něm volbu option domain-name "mojedomena";
). Když pak na takovém počítači zadáte adresu stanice2
, resolver k ní zkusí připojit doménu počítače, vznikne název stanice2.mojedomena
, a dotaz na tuhle doménu dnscache
přesměruje na váš dns server (tinydns
). To přesěmrování zařídíte tak, že vytvoříte soubor /etc/dnscache/root/servers/mojedomena
a jako obsahj bude mít ip adresu DNS serveru, který vyřizuje požadavky pro tuhle doménu. (Potřebujete tedy celkem 2 ip adresy – jedu pro cache, druhou pro DNS server; ale ten můžete provozovat třeba na 127.0.0.1.) Popsané je to také zde – How to create local DNS names.
# dynamic updates DNS
#key "rndc-key" {
#algorithm hmac-md5;
#secret "gJLqUZG84EJBAIPpOulAcQ==";
#};
Tento kluc som generoval na stroji kde je dns cez prikaz "rndc-confgen -a" . staci Staci tento kluc zkopirovat z DNS servera na server DHCP ?
Dakujem za typ. Casom to vsetko prehodim na jeden stroj ale teraz to potrebujem otestovat na 2 roznych stojoch
Tiskni
Sdílej: