Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den. Mám USB bluetooth adaptér MSI Star Key 2.0 v2 a telefon Sharp GX33. Distro Debian sid, kernel 2.6.22-3-amd64. Nainstaloval jsem všechny dostupné balíčky kolem Bluez a Obex. Spárování funguje, z telefonu jdou do počítače nahrávat soubory (konkrétně obrázky z foťáku, jiné tam nemám). Spojení ale nikdy nevydrží dlouho, když chci znova komunikovat třeba po minutě, musím telefon znovu spárovat (přitom "čas odpojení" v mobilu mám nastaven na hodinu).
Nicméně Wammu telefon vůbec nenajde. Taky se nevytváří zařízení /dev/rfcomm0
ani žádné podobné, takže v KMobileTools nemám co zadat. Když napíšu hcitool scan
, telefon se někdy objeví a někdy ne (!), obdobně v Konqueroru když zadám bluetooth:/
tak telefon tam někdy vidět je, někdy ne (někdy jsou tam vidět i jiné telefony, asi od sousedů). Předpokládám, že USB dongle je v pořádku:
$ hcitool dev Devices: hci0 00:11:67:8D:5E:D1 $ /usr/sbin/hciconfig -a hci0: Type: USB BD Address: 00:11:67:8D:5E:D1 ACL MTU: 1021:8 SCO MTU: 48:10 UP RUNNING PSCAN RX bytes:19421 acl:77 sco:0 events:666 errors:0 TX bytes:4059 acl:73 sco:0 commands:237 errors:0 Features: 0xff 0xfe 0x8d 0x3e 0x88 0x19 0x00 0x00 Packet type: DM1 DM3 DM5 DH1 DH3 DH5 HV1 HV2 HV3 Link policy: RSWITCH HOLD SNIFF PARK Link mode: SLAVE ACCEPT Name: 'rb1j110-0' Class: 0x180100 Service Classes: Capturing, Object Transfer Device Class: Computer, Uncategorized HCI Ver: 2.0 (0x3) HCI Rev: 0x2c6 LMP Ver: 2.0 (0x3) LMP Subver: 0x2c6 Manufacturer: Integrated System Solution Corp. (57)
Možná to nějak souvisí s absencí balíčku bluez-sdp
(aptitude píše "K balíku bluez-sdp nebyla nalezena kandidátská verze").
Nevíte někdo, jak to řešit? Nebo aspoň, jestli je to jeden problém, nebo víc problémů? Díky.
ad rfcomm - po spusteni "rfcomm bind all" se zarizeni vytvori?
nevytvoří, příkaz nevypíše žádnou chybu, ale nic se nevytvoří.
ad nestabilita - zkusil bych adapter vytahnout a zase zasunout
zkusil jsem to a zatím to vypadá, že hcitool scan
teď vidí telefon při každém pokusu, i v konqueroru je přes bluetooth:/
vidět pokaždé, tak uvidím, jestli to vydrží.
stalo za to, vedet, co je to za telefon
je to Sharp GX33, už jsem to psal výše:) pravda, v databázi telefonů Gammu je GX-20 jako "not supported", zato GX17 jako funkční (ale jen s ovladačem at115200, čili asi přes kabel).
když dám ve Wammu autodetekci telefonu, tak se zastaví na "Vyhledávám zařízení Bluetooth pomocí PyBluez" a dál nedojde.. když to zkusím ručně, nabídne mi adresu telefonu (tu co najde hcitool scan
), ale když ji vyberu, řekne, že zařízení neexistuje..
no a v KMobileTools nemám jak zadat to zařízení, když ho v /dev/ nemám..
Tak jsem to nakonec (skoro úplně) vyřešil.. ve Wammu bylo potřeba nastavit ovladač "bluerfat" místo "blueat" (s obexem si ani neškrtne..), načež se zdařil import kontaktů, hovorů i sms, takže jsem spokojen.
S tou stabilitou spojení je to pořád takové zvláštní.. když na telefon hrabe Wammu, ikonka bluetooth v systray KDE svítí stále modře, jinak ale po chvilce zhasne a telefon se pak musí znova spárovat (nastavení času odpojení na "neomezeně" na to nemělo vliv) .. to mě zase tolik netrápí, protože stejně většinou nedělám s telefonem víc věcí po sobě; předpokládám, že data z něj budu stahovat vždy jednou za čas a přímo během přenosu se to nikdy nepřeruší, takže to se nějak zvládne. (Napadlo mě, že signál může být slabý kvůli kovové konstrukci stolu, pod nímž je PC umístěno, jakože to je taková Faradayova klec:), ale to už nesouvisí s Linuxem.)
No jen tedy zbývá nemožnost využít KMobileTools kvůli absenci zařízení v /dev/.. škoda, že se KMobileTools neumí spojit přes tu MAC adresu (nebo co to je), jako Wammu.
rfcomm bind 0 00:1C:EE:19:5E:5B 1
" (00:1C:EE:19:5E:5B
je MAC adresa telefonu, kterou vypíše "hcitool scan
"). Vytvořilo se zařízení /dev/rfcomm0
a to jsem pak zadal v KMobileTools. Nicméně tam je problém, že mnoho SMS to stáhne nějak zmršeně.. místo většiny znaků jsou tam nějaké řecké znaky, nechápu proč (a zkoušel jsem změnit kódování z 8859-1 na GSM i ASCII, ani jedno nepomohlo.. a nakonec KMobileTools spadly a bylo třeba je zabít). Ale ve Wammu jsou všechny SMS v pořádku (jen mně trochu štve, že Wammu je jediná GUI aplikace, kterou používám a není Qt:) ).
Tiskni
Sdílej: