Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím,
přecházím na notebooku na flash disk (SSD) s kapacitou 16MB a přemýšlím, jakou distribuci nasadit. Doposud jsem tam měl Debian testing, a byl jsem s ním poměrně spokojen. Vzhledem k tomu že se budu snažit disk trochu šetřit, říkám si, škoda že arch linux, kterého mám na stolním stroji, nemá stabilní větev.. tady mají rozsáhlé HOWTO, jak nasadit archa na ASUS EEE PC. Ale nejsem si jist jestli arch je pro flash disk ta správná volba :). Debian stable je vážným kandidátem, ale ten arch by oproti němu měl výhodu malých balíčků (bez dokumentace) a optimalizace pro i686. Gentoo snad ani nepřipadá v úvahu.
Co se týče základních věci, na které by si měl člověk dát pozor při použití disku citlivého na počet zápisů jsou asi známé:
noatime
/tmp
a /var/tmp
jako tmpfs
/var/log
taky jako tmpfs/dev/shm
) pro práci se soubory na do kterých budu často šahatZatím dík
Já myslím že dávat JFFS2 na SSD disk, který má vlastní wear leveling, není moc užitečné.
Co se týče zapisování z tmpfs na disk každých 5 minut - není to stejné jako zapisovat to přímo na disk ? Pokud se nepletu, tak data se zapisují napřed do bufferu v ramce a flushují se na disk v pravidelém intervalu, jestli to není defaultně zrovna těch 5 minut..
To je docela hezké číslo. Ale třeba u toho notebooku, o který se mi jedná, na uptime zase moc nesejde. Provádíš někdy apt-get update/upgrade, nebo to necháváš jak to je ?
Ony ty paměťové karty zase na druhou stranu jsou asi navrhované hlavně do foťáků a podobně, a moc se nepředpokládá, že se budou používat jako systémový disk. Ale uvažoval jsem o téhle redukci na 2 CF karty současně, že bych ty karty pak dal do raidu. Jenže nikde jsem neobjevil 1.8" variantu, a tak bylo jednodušší pořídit si přímo SSD disk
.. to jsem blázen, ať hledám jak hledám, nikde nemůžu najít Ubuntu SSD Edition
..ups, jde o 16GB
Tiskni
Sdílej: