Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
přecházím na notebooku na flash disk (SSD) s kapacitou 16MB a přemýšlím, jakou distribuci nasadit. Doposud jsem tam měl Debian testing, a byl jsem s ním poměrně spokojen. Vzhledem k tomu že se budu snažit disk trochu šetřit, říkám si, škoda že arch linux, kterého mám na stolním stroji, nemá stabilní větev.. tady mají rozsáhlé HOWTO, jak nasadit archa na ASUS EEE PC. Ale nejsem si jist jestli arch je pro flash disk ta správná volba :). Debian stable je vážným kandidátem, ale ten arch by oproti němu měl výhodu malých balíčků (bez dokumentace) a optimalizace pro i686. Gentoo snad ani nepřipadá v úvahu.
Co se týče základních věci, na které by si měl člověk dát pozor při použití disku citlivého na počet zápisů jsou asi známé:
noatime
/tmp
a /var/tmp
jako tmpfs
/var/log
taky jako tmpfs/dev/shm
) pro práci se soubory na do kterých budu často šahatZatím dík
Já myslím že dávat JFFS2 na SSD disk, který má vlastní wear leveling, není moc užitečné.
Co se týče zapisování z tmpfs na disk každých 5 minut - není to stejné jako zapisovat to přímo na disk ? Pokud se nepletu, tak data se zapisují napřed do bufferu v ramce a flushují se na disk v pravidelém intervalu, jestli to není defaultně zrovna těch 5 minut..
To je docela hezké číslo. Ale třeba u toho notebooku, o který se mi jedná, na uptime zase moc nesejde. Provádíš někdy apt-get update/upgrade, nebo to necháváš jak to je ?
Ony ty paměťové karty zase na druhou stranu jsou asi navrhované hlavně do foťáků a podobně, a moc se nepředpokládá, že se budou používat jako systémový disk. Ale uvažoval jsem o téhle redukci na 2 CF karty současně, že bych ty karty pak dal do raidu. Jenže nikde jsem neobjevil 1.8" variantu, a tak bylo jednodušší pořídit si přímo SSD disk
.. to jsem blázen, ať hledám jak hledám, nikde nemůžu najít Ubuntu SSD Edition
..ups, jde o 16GB
Tiskni
Sdílej: