Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
find -name xxx -exec mv {} yyy\;
jste zkousel?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
ls -1 | while read FILE ; do NEWFILE=$(echo $FILE | sed -e 's/\(.*\);1/\1/g') ; mv $FILE $NEWFILE ; doneNeresi to stavy kdy by byly dva soubory velmi podobneho jmena v jednom adresari atd. Mimochodem, co to ma spolecneho s rekurzi?
#!/usr/bin/env bash
var=`find /prohledavany/adresar -name '*\;1' -print`
for i in "$var"; do
mv "$i" ${i%;1}
done
;1
zakončené i adresáře. Zkusil bych něco jako:files=`find . -name '*\;1' -print | sed 's/\n/\ /g'` for i in $files; do mv "$i" "`echo "$i" |sed "s/;1//g"`"; done
find /adresar -type f -exec bash -c 'mv "$0" "${0%;1}"' '{}' \;Vysvetleni: Find pres volbu -exec spusti bash a preda mu 3 parametry: (1) -c, (2) mv "$0" "${0%;1}" a (3) jmeno souboru. Bash podle volby -c pozna, ze ma argument (2) interpretovat jako seznam prikazu. Argument (3) vlozi Bash do promenne $0. Seznam prikazu (argument (2)) pak uz jen pouzije promennou $0. Pokud tam vidite nejakou chybu, tak to opravte. Normalni lidi pouzivaji neco jako
find /adresar -type f -exec ./prejmenuj '{}' \;kde prejmenuj je napr.
#!/bin/bash mv "$1" "${1%;1}"ale me to po tech zhavych psech nedalo, a ten skript jsem vecpal do jednoho radku.
find /adresar -type f -exec bash -c 'echo mv _"$0"_ _"${0%;1}"_' '{}' \;(Podtrzitka jsou tam proto, aby bylo videt, kde zacinaji a konci jednotlive argumenty.) Tyhle "zhustene" prikazy sice vypadaji cool, ale pokud se clovek splete, tak muze natropit hodne skody.
Tiskni
Sdílej: