Firma X zaslala předžalobní výzvu vývojáři projektu Nitter (Wikipedia), open-source alternativního frontendu k sociální síti X (ex-Twitter), a provozovatelům instancí jako XCancel, které umožňovaly číst příspěvky bez přihlášení, reklam a javascriptu. Údajně se dopouštějí „sběru dat“. Zdrojový kód Nitteru vývojář archivoval. Vývoj již dříve přerušil v roce 2024 po tehdejším omezení API X. X je dceřiná společnost SpaceXAI Elona Muska, provozující mj. kontroverzního chatbota Grok.
Bylo vydáno Ubuntu 26.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2025 (pdf). Incidentů ubylo, sofistikovanost útočníků roste.
Open source softwarový stack AMD ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán v nové major verzi 10.0. S ROCm.AI. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Finanční skupina Partners se stala minulou neděli obětí kybernetického útoku, při kterém se útočníci dostali k některým osobním údajům klientů. Společnost o tom informovala ve čtvrtek. Ujišťuje, že peníze klientů nejsou v ohrožení. „Kybernetický útok zasáhl část IT infrastruktury naší společnosti. Ihned po zjištění útoku jsme s pomocí externích bezpečnostních odborníků začali intenzivně pracovat na minimalizaci škod. Útočníci se
… více »Americká technologická společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí až zhruba 18 miliard dolarů (asi 373 miliard Kč) za mimosoudní urovnání sporu o závislosti dětí na sociálních sítích a provede významné změny pro jejich používání mladistvými. Téměř tři desítky států USA firmu v roce 2023 obvinily z toho, že sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností. Firma se
… více »Byl publikován aktuální přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Blíží se vydání podporující čipy M3. Vývojáře lze podpořit na GitHub Sponsors a Open Collective.
Kancelářský balík LibreOffice byl vydán ve verzi 26.8. Mimo jiné vylepšuje typografii a kompatibilitu s formáty MS Office, více v poznámkách k vydání.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 23.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 23.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
nemáte někdo zkušenost s instalací výše uvedeného notebooku ? Mám u něj problémy s grafikou - nedaří se mi nastavit rozlišení 1200x800. Dávám na něj openSUSE 10.3 64-bit. To, že v informacích o HW vidím očekávanou kartu asi ještě neznamená, že mám správný driver, co? 
Díky
Řešení dotazu:
pro klikače mého kalibru je asi nejsnazší odpověď zde. Zabralo to perfektně. Jen jsem trochu zaváhal u "sax2 -r" - to lze spustit pouze jako root. Zkoušel jsem i návod, ale tam mé znalosti skončily na příkazu
./ati-driver-installer-8-01-x86.x86_64.run --listpkgkde mi to odpovědělo, že přístup odmítnut.
Na návody jsem se dostal ze neoficiální wiky pro ATI a tam jsem zvolil svou distribuci
. Nejsem schopný pustit DVD (MPlayer má problém s opening/initializing the selected video-out (-vo) device; Kaffeine přehrává, ale trhaně); uspání do RAM končí s nějakou chybou 127 a logu nerozumím; funkční klávesy jsem jsem neukecal a to by tam mělo ještě fungovat připojení na Net přes mobil s bluetooth..) Prostě jsem z toho utahanej a nechci dělat další marné pokusy. Myslíte si, že tento návod bude užitečný? Mohlo by to jít snáz pod jinou distribucí - třeba Kubuntu? Díky a bacha na depku
zkus Mandrivu 2008.0 a úpravy v /etc/X11/xorg.conf prý stačí dodat do (Subsection "Display") tyto řádky (a pak restart) :
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
Tiskni
Sdílej: