Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mám takový problém s ivmanem: Když při bootu mám zapojený flash disk a ivman se načte jako démon, tak jej přimountuje, nikoli však pod skupinu storage, tak jak by měl, ale pod skupinu root - což mi znemožní se k němu dostat od uživatele. Když za chodu systému připojím flash disk tak ho ale v pohodě přimountuje pod skupinu storage. Já potřebuji aby se to za všech okolností mountovalo pod skupinu storage.
Dále mě neméně dělá problém to, že se výměnná zařízení mountují do /media, ale mě by víc vyhovovalo /mnt. Lze to nějak změnit?
Možná mi budete navrhovat ať si do /etc/fstab zadám tucet řádků rezervovaných pro flash disky (tím bych vyřešil oba problémy = odzkoušeno), ale je tu jeden háček -- do fstabu můžu jen pevně zadat zařízení a některé flash disky mají data např. na /dev/sdb1 a některé jen na /dev/sdb. Děkuji Vám předem za každou užitečnou radu.
Vlastně pokud dám jen /etc/rc.d/ivman restart tak mi to nemountuje pod root (včera jsem to dělal přes sudo, protože jsem nebyl ve skupině deamons, ale už jsem se tam přeřadil), ale pod aktuálního uživatele a skupinu users. Furt to ale nemountuje pod storage.
Navíc to zase hází nějaké jiné názvy, předtím se to mountovalo např. pod /media/hdc a teď se to mountuje na /media/usbdisk (když démona spustím z usera).
Pro zrušení připojování disku při startu systému je možné udělat toto:
smazat daemona ivman z /etc/init.d
a do .bashrc v domovském adresáři vložit řádku:
ivman --nofork > /dev/null 2>&1 &
ivman se nespustí se startem systému, ale až s uživatelem.
Nevím jestli to nějak pomůže.
Tiskni
Sdílej: