Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Z aktuálních akcí na Humble Bundle lze vypíchnout sady knih Become a Python Expert by Pearson a Software Architecture by O'Reilly nebo hru PC Building Simulator (Steam, ProtonDB).
Mám takový problém s ivmanem: Když při bootu mám zapojený flash disk a ivman se načte jako démon, tak jej přimountuje, nikoli však pod skupinu storage, tak jak by měl, ale pod skupinu root - což mi znemožní se k němu dostat od uživatele. Když za chodu systému připojím flash disk tak ho ale v pohodě přimountuje pod skupinu storage. Já potřebuji aby se to za všech okolností mountovalo pod skupinu storage.
Dále mě neméně dělá problém to, že se výměnná zařízení mountují do /media, ale mě by víc vyhovovalo /mnt. Lze to nějak změnit?
Možná mi budete navrhovat ať si do /etc/fstab zadám tucet řádků rezervovaných pro flash disky (tím bych vyřešil oba problémy = odzkoušeno), ale je tu jeden háček -- do fstabu můžu jen pevně zadat zařízení a některé flash disky mají data např. na /dev/sdb1 a některé jen na /dev/sdb. Děkuji Vám předem za každou užitečnou radu.
Vlastně pokud dám jen /etc/rc.d/ivman restart tak mi to nemountuje pod root (včera jsem to dělal přes sudo, protože jsem nebyl ve skupině deamons, ale už jsem se tam přeřadil), ale pod aktuálního uživatele a skupinu users. Furt to ale nemountuje pod storage.
Navíc to zase hází nějaké jiné názvy, předtím se to mountovalo např. pod /media/hdc a teď se to mountuje na /media/usbdisk (když démona spustím z usera).
Pro zrušení připojování disku při startu systému je možné udělat toto:
smazat daemona ivman z /etc/init.d
a do .bashrc v domovském adresáři vložit řádku:
ivman --nofork > /dev/null 2>&1 &
ivman se nespustí se startem systému, ale až s uživatelem.
Nevím jestli to nějak pomůže.
Tiskni
Sdílej: