abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Ubuntu a ATI

    13.2.2008 14:33 gribec
    Ubuntu a ATI
    Přečteno: 1198×
    Aky ovladac mam zvolit pre kartu ATI 1650? monitor mam LG 20tku wide screen.

    Odpovědi

    Max avatar 14.2.2008 07:56 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    No, podle toho, co chceš dělat. Pokud ti stačí jen přehrávat videa, 3D efekty v prostředí, tak si vystačíš s modulem (ovladačem) radeon. Pokud by jsi rád hrál hry, tak sáhni po klasických ovladačích od ati, tj. nesvodobdné ovladače fglrx. Návod na instalaci těchto ovladačů máš na stránkách ubuntu. Jinak myslím, že to stačí naklikat ve správci nesvobodných ovladačů, který v sobě ubuntu má a automaticky instalaci těchto ovladačů povolí a provede (stačí jen zaškrtnou políčko "povolit" nebo tak nějak).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.2.2008 08:18 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Uz som to vyskusal a ubuntu mi ostal stat pri bootovani..takze to nie je asi ta spravna cesta...file:///usr/share/ubuntu-artwork/home/locales/index-sk.html
    Max avatar 14.2.2008 08:23 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Co to je za odkaz? Resp. co jsi s ním chtěl říci? A co že si odkoušel? Ten radeon modul, nebo ten fglrx? Jakou verzi ubuntu vlastně máš?
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.2.2008 08:55 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Zdar mam ubuntu gibon a dal som ovladac ktory mi ponukol ako neslodony a po naslednom restarte mi uz nenabehol system.ber to tak ze som zaciatocnik..Nevedel som sa do systemu dostat nakolko som mal aj rozriadkovanu obrazovku..teraz som pouzil envy nainstaloval som ovladac pre ati uz to konecne nabehlo v origo rozliseni 1680x1050 wide sreen ale skusal som spustit film a blika mi obraz teda preblikuje pozadie..nevies co z tym??
    14.2.2008 10:26 kripel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Mas zapnuty Compiz? Ak hej tak napr v MPlayeri si nastav video vystup na X11, u mna je to jedine pri ktorom mi ide normalne video pri zapnutom Compize a rovno sa chcem spytat aj ostatnych, ze ako by som to nastavil vo VLC, pretoze pozvoleni X11 mi to stale trha.
    14.2.2008 10:34 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    No ja som novacik co je kompiz? kde to najdem?
    14.2.2008 10:46 kripel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    hmmm, System->preferencess->appereance->Visual effects a napis mi co tam mas zaskrtnute, ak nieco ine ako prvy checkbox tak pouzivas compiz(o tom si precitaj na wiki)
    14.2.2008 11:03 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    mam tam nastavene 3 od vrchu s nazvom extra pre rychle graf. karty
    14.2.2008 11:16 kripel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    1. zaskrtni to celkom dole a budes mat plne funkcne vsetky efekty , doinstaluj si toto compizconfig-settings-manager a najdes to v system->preferences tam si nastavis co len chces(pozri si na youtube videa o compiz fusion aby si videl co vsetko sa s tym da, alebo si precitaj nejake clanky), o okraje okien by sa ti mal starat emerald ten najdes ties v system->preferences 2. co sa tyka videa (ja mam ati x1400) v toteme ani vlc som to este nerochodil(pri zapnutom compize), nainstaluj si MPlayer - aj tak je najlepsi(jednoducha praca s titulkami, nastavenia ...) a nastav si tam video vystup na X11.(mne to funguje len na tomto) 3. ak by si efekty nechcel tak ich jednoducho vypni vo Visual Effects zaskrtnutim prveho checkboxu od hora
    14.2.2008 11:49 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    mam na renderovani hodnoty skoro 8000 takze akceleracia 3d ide...no video aj tak seka a ked zapnem vsetky vizualne efekty tak to robi tiez lepsie to je ked ich vypnem vtedy to neblika az tak no v obraze teda videa vidim take male stvorceky jemne zubky...neviem ako nainstalovat mplayer glxinfo /
    14.2.2008 12:08 kripel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    odporucam ti prestodovat http://wiki.ubuntu.cz/ aby si aj vedel ze co robis, mplayer nainsalujes bud ked do konzoly napises sudo apt-get install mplayer alebo si otvor synaptic(ako root) a tam si to najdi.
    14.2.2008 12:08 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Mplayer uz mam chodi to z plnymi efektami OK..len obraz videa mi bezi nie na celu ploch ako ako iba original teda male..ked to dam zvacsit tak sa zvacsi iba cierny okraj okolo na celu obrazovku ale format videa ostane maly ako je original..myslim nejaky divx film to je.. ako to dat na celu obrazovku aby proporcionlne zvecsil obsah videa na celu plochu?
    14.2.2008 15:21 kripel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    no, ked mam povedat pravdu ziadne video som nepozeral ani nepametam kedy a tuto chybicku som si nevsimol, je to znamy bug, treba aby co najviac ludi napisalo vyvojarom prehravacov...riesenie je take ze si musis kompletne odinstalovat mplayer(sudo aptitude remove mplayer mplayer-nogui) a potom si stiahni tento upraveny mplayer http://3v1n0.tuxfamily.org/apt-repository/pool/feisty/3v1n0/mplayer_1.0~rc1-0ubuntu12+3v1ubuntu1_i386.deb uloz si to do pc, klikni pravym a zvol prvu moznoost install with GDebi, potom uz len klik na install(mozno ti vyhodi hlasku o kolizii s inymi balikmi , tak ich odinstaluj) tento upraveny mplayer mi funguje dobre(s vystupom xv), este jedna vec - daj si pozor aby sa ti mplayer pri update systemu neaktualizoval!!! (pri update vzdy odskrtni mplayer)
    24.2.2008 17:32 Kossik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Nainstaloval jsem pro Mplayer GUI SMplayer a pres X11 mi to uz slape paradne.
    14.2.2008 10:35 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    pouzivam totem na prehravanie zvuku aj videa
    4.8.2008 13:38 Miropat
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    Mne pomohlo vypnutie Xv

    Stlač ALT+F2

    Zadaj: gstreamer-properties

    Na záložke video, vyber X Window system (nieXv)
    14.2.2008 08:56 gribec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu a ATI
    a pozor ten okza nie je moj..

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.