Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim, pripojuju se pomoci ppp+pptp na jeden VPN server (svedska sluzba Relakks), ktery pouziva P-t-P protokol. Vse bezi jak ma, az na to, ze mam logy plne hlasky
anon warn[decaps_gre:pptp_gre.c:351]: Discarding GRE: 7D 91C2 0 40 20 E
a spojeni obcas spadne, nekdy vydrzi 10 hodin (rekord), nekdy pul hodiny a nekdy ani to ne. Hlaska je stale stejna, ale meni se druhe hexa cislo (v tomto pripade 91C2), ktere podle pptp_gre.c (viz. nize) znamena verzi protokolu, ktera by mela podle RFC 2637 byt vzdy 880B! :(
Pokud jsem to spravne pochopil, tak vsech sest sledovanych poli musi mit hodnotu 0, aby byl paket akceptovan. Cilem meho dotazu je prijit na to proc nektere pakety obsahuji blbosti, ktere nejsou zpusobene jejich poskozenim pri prenosu, protoze jedine checksum je spravne (ma nulu). Normalne bych se tim nezabyval, ale vzhledem k tomu, ze spojeni obcas padne podezrivam prave tenhle problem. Zkousel jsem tcpdumpem odchytavat ICMP pakety, ale nevypada to, ze by nejaky router po ceste GRE pakety zahazoval.
Interval mezi jednotlivymi hlaskami je ~3s (ale meni se)
Relevantni kus kodu generujici chybovou hlasku je tenhle:
if ( /* version should be 1 */ ((ntoh8(header->ver) & 0x7F) != PPTP_GRE_VER) || /* PPTP-GRE protocol for PPTP */ (ntoh16(header->protocol) != PPTP_GRE_PROTO)|| /* flag C should be clear */ PPTP_GRE_IS_C(ntoh8(header->flags)) || /* flag R should be clear */ PPTP_GRE_IS_R(ntoh8(header->flags)) || /* flag K should be set */ (!PPTP_GRE_IS_K(ntoh8(header->flags))) || /* routing and recursion ctrl = 0 */ ((ntoh8(header->flags)&0xF) != 0)) { /* if invalid, discard this packet */ warn("Discarding GRE: %X %X %X %X %X %X", ntoh8(header->ver)&0x7F, ntoh16(header->protocol), PPTP_GRE_IS_C(ntoh8(header->flags)), PPTP_GRE_IS_R(ntoh8(header->flags)), PPTP_GRE_IS_K(ntoh8(header->flags)), ntoh8(header->flags) & 0xF); stats.rx_invalid++; return 0; }
Takhle vypada konfigurace v /etc/conf.d/net (pouzivam Gentoo), zkousel jsem zakazat CCP ale pak se to vubec nepripojilo, pri vypnuti BSD komprese taky nadaval (ale pripojil se). Podle pozorovani nema nastaveni MTU zadny vliv na zahazovani GRE paketu.
link_ppp1=("pty 'pptp pptp.relakks.com --nolaunchpppd'") pppd_ppp1=( "updetach" "lock" "noauth" "refuse-eap" "refuse-chap" "refuse-mschap" "require-mppe" "require-mppe-128" "nomppe-40" "lcp-echo-interval 3" "lcp-echo-failure 10" "ipcp-accept-local" "ipcp-accept-remote" "maxfail 0" #"nobsdcomp" #"nodeflate" #"noccp" "persist" #"debug" #"mru 1440" "mtu 1440" "disconnect /root/vnstat-disable-ppp1.sh" }Diky za pripadne napady/rady ... hraju si s tim (s prestavkama) asi dva mesice a uz proste nevim co skusit :/
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: