Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
atp-get install program
, tak pak vsechno bez problemu odinstaluju apt-get --purge remove program
a treba deborphan
em zjistim, co mi prebejva a to taky odinstaluju.. Ale jak vymazat zkompilovane a nainstalovane programky?
Většinou je v Makefile i target uninstall.
Takže obvykle stačí vlézt do adresáře se zdrojákama a tam spustit make uninstall
. Pokud už ty zdrojáky nemáš, tak si je stáhni (pro stejnou verzi), nakonfiguruj stejně jako předtím a zase make uninstall.
Pokud v Makefile není uninstall, tak je to průser, můžeš jedině nějak zjistit, co všechno se ti nakopírovalo do systému a pak to všechno ručně smazat.
make uninstall
ze složky se zdrojáky. Jestli jsi ji smazal, tak stačí ji znovu někam rozbalit, pustit ./configure
se stejnými parametry a pak make uninstall
. Jestliže ale make uninstall
není k dispozici, tak máš smůlu, budeš to muset mazat ručně - tohle je právě jedna z největších nevýhod vlastnoruční kompilace a proto se doporučuje až jako poslední cesta.
Pro příště se podívej na program checkinstall
, vytvoří ze zkompilovaných zdrojů debianí (nebo jiný) balík, který pak půjde regulerně (od)instalovat.
A na jinak na správu software se doporučuje místo apt-get
používat modernější nádstavba aptitude
, která mimo jiné umí i automaticky mazat nepotřebné závislosti.
apt-get autoremove
Tiskni
Sdílej: