Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
jezkovi zraky, takze to nemusi mit s mym Bindem nic spolecnyho? Na forpsi jsem se dostal do te administrace. napisu body, jak bych postupoval, kdyztam nesmysli opravte;)diky 1. smazu vsechny zaznamy co tam jsou. 2. pridam A zaznam s verejnou IP adresou sveho serveru. 3. pridam MX zaznam - ale jaky (podle me ten, ktery si nastavim prave v Bindu) 4. pridam CNAME napr. smtp.domena.cz - kam to smerovat uplne jsem se v tom zamotal:( muzete jeste poradit..prosim
@ IN A 1.2.3.42. vytvorit MX zaznam s tou IP adresou:
@ MX 10 1.2.3.43. vytvorit CNAMEy:
www IN CNAME domena.cz. ftp IN CNAME domena.cz.bacha na ty tecky na konci, musi tam byt. kdyby tam nebyly, tak by ten CNAME nebyl na domena.cz, ale na domena.cz.domena.cz a to by melo stacit (doufam, ze jsem se nikde neseknul)
domena.cz A ip adresa serveru domena.cz MX 10 mxavas.forpsi.com *.domena.cz CNAME domena.cz pop3.domena.cz CNAME pop3.forpsi.czNo, tak nevim, co kde musim menit a jak hodne se to teda dotyka nastaveni toho myho serveru... :(
Pomocí A záznamu se nastavují adresy počítačů v doméně. Např. pokud budeš chtít, aby se na tvůj počítač dostali pod názvem www.tvojedomena.cz, musí být nastavené:
www IN A ip_tvojeho_pocitace
MX určují poštovní servery. Pokud si budeš poštu kompletně obsluhovat na svém počítači, tak by tam mělo být
IN MX 10 tvuj_pocitacČíslo 10 je priorita poštovního serveru. Primárně se doručuje na ten s nejnižším číslem. Pokud není dostupný, tak se použije další. Bylo by vhodné mít nějaký další stylem
IN MX 20 mxavas.forpsi.comOtázka je, jestli ti tu službu poskytnou, když u nich nebudeš hostovat.
CNAME jsou aliasy. Pokud např. na vyzvednutí pošty chceš raději psát pop3.tvojedoména.cz než www.tvojedoména.cz, tak použiješ
pop3 IN CNAME www
Pokud to nastavuješ přes nějakou webovou administraci, tak to asi bude vypadat malinko jinak (lidštěji), např. tam neuvidíš to IN (to si doplní samo).
Ano, odpovídá to konfiguraci Bindu (nebo i jiného DNS serveru). Tím mu říkáš, jak to v té doméně vypadá. Místo abys to řekl svému DNS serveru řekneš to tomu na Forpsi.
No a nakonec, to který DNS server o té doméně "ví" se určuje v registraci domény na NICu. Pokud bys sis to provozoval sám a ten server ležel v té doméně, kterou sám obsluhuje, musí se použít tzv. glue zánam. Tím už se to trochu komplikuje a je to závislé na IP tvého stroje. Proto by bylo lepší to mít na nějakém pořádném serveru. Nehledě na to, že musíš mít i ten sekundár, jak píše edois.
Z tím MX zadáš:
- číslo - to určuje prioritu. Pokud máš jen jeden poštovní server, tak je to celkem šumafuk. Nech tam třeba těch 10.
- název stroje, který obsluhuje pro doménu poštu. Ve tvém případě to bude www.tvojedomena.cz. Mohl by sis sice vytvořit i alias pomoci CNAME, třeba smtp.tvojedomean.cz, aby to vypadalo lépe. A aji by to fungovalo, ale je to proti pravidlům RFC, tak to nechej raději na tom www.
Samozřejmě tvůj počítač musí být nastavený, aby poštu pro tu doménu přijímal.
To s tvojím Bindem nemá nic společného. Funguje to následovně:
Franta ti napiše mail, ten předá na jeho odchozí SMTP server. Ten se podívá do DNS (v tvém případě na forpsi), kdo obsluhuje poštu pro tvoji doménu. Tam se dozví, že www.tvojedomena.cz. Podívá se znovu, kde to sídlí a podle A záznamu zjistí IP adresu tvého počítače.
Na této adrese se snaží kontaktovat SMTP server. Ten tam musíš mí rozjetý (Postfix, Exim, Qmail, Sendmail ... možností je mnoho). Jestli to tak je ověříš např. přes telnet:
telnet www.tvujpocitac.cz 25a mělo by se ti objevit něco jako
220 tvujpocitac ESMTP
Další věc je, že musí být tvůj počítač tu poštu ochoten příjmout. Někde v konfiguraci toho poštovního programu musí být nastavené, že má obsluhovat tvojedomena.cz. Tak je to dělané, aby ti tam někdo netlačil věci, které ti nepatří.
A nakonec tvůj počítač musí tu přijatou poštu doručit do správné poštovní schránky, ale to už je zase jiné téma.
Forpsi jsou předpokládám zároveň registrátoři tvojí domény. Někteří registrátoři tuším k registraci dávají jako bonus i udržování DNS záznamu zdarma. Ale jestli to dělá zrovna Forpsi nebo který jiný registrátor nevím. To už si musíš najít sám.
Odesílající server kontaktuje pomocí IP adresy, kterou si zjistil, ten přijímající server a řekne mu, co mu hodlá doručit. Přijímající server musí sám vědět, jestli to přijímat má nebo ne. Ale to nemá s doménovým záznamem nic společného.
Např. v Postfixu se napíše do jeho konfiguračního souboru main.cf něco jako mydestination = mojedomena.cz. U Qmailu se uvede název mojedomena.cz do souboru rcpthosts. Atp.
Přijímající SMTP server nemusí sám ani v doméně, pro kterou přijímá poštu, sídlit. Může ji přijímat pro více domén (třeba naráz pro mojedomena.cz a domena.loc). Může ji odmítnou, i když danou doménu obsluhuje, protože se mu zpráva z nějakého důvodu nelíbí. Může ji předat na další SMTP server. To vše je záležitostí toho přijímajícího SMTP serveru. Doménový záznam slouží jen pro odesílatel k nalezení správného SMTP serveru pro příjem a tím jeho úkol končí.
Tiskni
Sdílej: