Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Proti takhle zjednodusenemu pohledu se musim ohradit.Nemám čas na to, abych sem svůj pohled psal ve svojí úplnosti.
Mnohe komercni produkty uzivatele doslova vedou. Rikaji mu, jak ma data vyhodnotit a jak ma vysledky prezentovat.A říkají to vždy správně? Pokud na tom záleží, tak se uživatel statistiky beztak neobejde bez konzultace s opravdovým statistikem.
Neco takoveho v R nenajdete. Tam casto musite hledat mezi tisici ruznych rutin.Když člověk ví co hledá a co chce, a když o statistice něco málo ví (a chce se dozvědět víc), nevidím v tom problém.
Navic kdyz vetsina vasich kolegu pouziva program Statistica, pak vetsinou uslysite nazvy testu podle toho programu.To znám na vlastní kůži.
V R se ty testy obcas jmenuji jinak.A co? V přednáškách a učebnicích jsou zmíněny i alternativní názvy. Není problém je znát.
Vam pak nezbyde, nez na webu hledat, o jakem testu to vlastne kolegove mluvi, a pak ho dohledavat v R.Ano, když něco nevíte, musíte si to zjistit. Co je na tom špatného?
Tohle se mi stalo nekolikrat a zadna zabava to nebyla.Mě se to taky stává docela mě to baví.
library(Rcmdr)
a dál už jen klikáte.
Jinak základní statistické testy lze páchat i s pomocí OO.org Calc nebo Gnumericu.
Ať se daří:)
Pokud temto lidem predlozite R, pak jejich prvni myslenka bude, ze si delate srandu.Souhlasím a s tímto zvlášť. Lidé mají prostě své bloky a předsudky. Jsou zdegenerovaní kvůli Windows. Když ale člověk přijde na abclinuxu a chce statistický balík, R je to nejlepší, co se mu dá doporučit. Nebo klidně S-plus ve Wine, pokud to není v rozporu s licencí, případně nativní unixovou verzi, která ale zase nemá GUI. Mezi "černou skříňkou" a "teoretickou znalostí" může být plynulý přechod. Já třeba Rkové skripty taky používám jako černou skříňku, protože jejich kód neznám. Na fakultě nás učili klikat v S-plusu pro Windows. Zjistil jsem, že v řádce a batch modu je všechno snažší, logičtější a rychlejší, tak jsem se na zkoušku připravoval s Rkem. A když se to můžu naučit já, zvládne to každý.
Tiskni
Sdílej: