Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
$ tar -czf archiv.tgz soubor (+ nejake parametry nebo jiny prikaz)
...
$ tar -xzf archiv.tgz
$ ls
soubor
Předem díky 
tar -xzf archiv.tgz && rm archiv.tgz
?
Nevím, jestli je to řešení vašeho problému, ale můžete udělat takový script, jaký májí třeba drivery nvidie. Tedy shellový script, na jehož konci bude ten tgz zapsaný. Po spuštění tohoto shellu vykopírujte ten tgz, rozbalte a smažte sebe sama. Tedy něco ve smyslu:
#/bin/bash tail -n +5 $0 | tar -xvzf - 2> /dev/null rm -f $0 exit @#$%@#$%binarnitgz#@#$@%@$
tar+gzip archív který by se…tar.gz archiv jsou data, ne program. Takže žádné „by se“ tam nemůže fungovat, jedině „někdo ho“ – tzn. nějaký program by jej smazal. Pokud vím, tar.gz žádný autodestrukční příznak, který by rozbalující program instruoval, že má archiv po rozbalení smazat, neexistuje (a těžko ho někdo bude implementovat, bere se to, že uživatel sám chce rozhodovat o tom, co se souborem chce dělat). Pokud mermomocí potřebujete autodestrukční balík, vytvořte si shell skript, který bude tar.gz obsahovat v sobě (podobně, jako bývají šířeny některé instalační programy pro Linux) a který se na závěr zničí. Google vám určitě na dotaz „self extracting shell“ něco napoví. No a pokud nepotřebujete ten tar, použijte
$ gzip soubor $ ungzip soubor.gz $ ls soubornebo pro více souborů (podle
man
u)
$ gzip -c soubor1 > soubory.gz $ gzip -c soubor2 >> soubory.gz $ ungzip soubory.gz $ ls soubor1 soubor2
No, ja k tomu dodam jen to, ze autory self extracting shell archivu by meli bez milosti vystrilet (nez se premnozi).To se s mou odpovědí nevylučuje. Pokud někdo potřebuje takovou šílenost, jako sebedestrukční balíček, třeba mu nebude vadit ani to, že po výrobě takového balíku bude zastřelen
tar … && rm …
právě použít nechci“) jsem to asi měl napsat znovu.
Tiskni
Sdílej: