Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
pacman -S nvidia
, stazuje sa na konflikt s libgl
a pyta sa ci to chcem odstranit. Ak to spravim, naistaluje sice ovladac a aj ked nakonfigurujem /etc/X11/xorg.conf
, nenastartuje xserver, takze libgl je asi potrebne.
Skusil som teda druhu variantu - instalovat driver s ovladacom stiahnutym z NVidie. Pod rootom som spustil instalator, ale jemu zase vadi zapnuty modul rivafb
. Tak som trocha googlil, a zistil som ze ho ani nemam -> zadal som pod rootom lsmod | grep rivafb
a nevypisalo nic A ked som pozrel /etc/X11/xorg.conf
v sekcii driver je "vesa". Cize dobre by bolo "vesa" vypnut pri starte systemu, lenze na nete som sa dozvedel len ze to treba vypnut v "nejakom" configu.
Som v koncoch, tak sa obraciam na pomoc.
Vopred dakujem za rady, pomoc a reakcie.
rivafb
resp vesa
, ale ak tam nieco zostalo, ako to odstranim / odinstalujem ? thnx
xorg.conf
mi vyhodi, ze nemoze vytvorit novy xorg.conf.backup
file. V /etc/X11 tento subor tam uz bol, tak som si ho zalohoval a vymazal, lenze nemoze aj tak. Problem je v tom ze mi neostane nastavene rozlisenie.
Skusal som spustit nvidia-xconfig pod rootom. To mi vypisalo ze nastavenie je ulozene v /etc/X11/xorg.conf. Ale aj tak po restarte neni nastavene rozlisenie. Neviete poradit este s tymto ? vdakaaa
.nvidia-settings-rc
, co si myslim ze je v pohode. V prilohe teda posielam ten subor, najlepsie by bolo 1280x800 rozlisenie. Vopred vdaka xorg.conf.backup
v /etc/X11/ mozem nechat ?
xorg.conf
. Nejde to sice zapisat pod uzivatelom, tak som to zapisal inde na disk a pod rootom nakopiroval do /etc/X11/ . Lenze vysledok je rovnaky, z coho usudzujem, ze chyba bude inde .... ale kde ? Posielam xorg.conf
vykonfigurovany cez to NVIDIA nastavenie.
Tiskni
Sdílej: