Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
pacman -S nvidia
, stazuje sa na konflikt s libgl
a pyta sa ci to chcem odstranit. Ak to spravim, naistaluje sice ovladac a aj ked nakonfigurujem /etc/X11/xorg.conf
, nenastartuje xserver, takze libgl je asi potrebne.
Skusil som teda druhu variantu - instalovat driver s ovladacom stiahnutym z NVidie. Pod rootom som spustil instalator, ale jemu zase vadi zapnuty modul rivafb
. Tak som trocha googlil, a zistil som ze ho ani nemam -> zadal som pod rootom lsmod | grep rivafb
a nevypisalo nic A ked som pozrel /etc/X11/xorg.conf
v sekcii driver je "vesa". Cize dobre by bolo "vesa" vypnut pri starte systemu, lenze na nete som sa dozvedel len ze to treba vypnut v "nejakom" configu.
Som v koncoch, tak sa obraciam na pomoc.
Vopred dakujem za rady, pomoc a reakcie.
rivafb
resp vesa
, ale ak tam nieco zostalo, ako to odstranim / odinstalujem ? thnx
xorg.conf
mi vyhodi, ze nemoze vytvorit novy xorg.conf.backup
file. V /etc/X11 tento subor tam uz bol, tak som si ho zalohoval a vymazal, lenze nemoze aj tak. Problem je v tom ze mi neostane nastavene rozlisenie.
Skusal som spustit nvidia-xconfig pod rootom. To mi vypisalo ze nastavenie je ulozene v /etc/X11/xorg.conf. Ale aj tak po restarte neni nastavene rozlisenie. Neviete poradit este s tymto ? vdakaaa
.nvidia-settings-rc
, co si myslim ze je v pohode. V prilohe teda posielam ten subor, najlepsie by bolo 1280x800 rozlisenie. Vopred vdaka xorg.conf.backup
v /etc/X11/ mozem nechat ?
xorg.conf
. Nejde to sice zapisat pod uzivatelom, tak som to zapisal inde na disk a pod rootom nakopiroval do /etc/X11/ . Lenze vysledok je rovnaky, z coho usudzujem, ze chyba bude inde .... ale kde ? Posielam xorg.conf
vykonfigurovany cez to NVIDIA nastavenie.
Tiskni
Sdílej: