Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
internet ---------- server1 ------------server2 (IP 192.168.1.9)Poznamka: server1 vi ze domena1.tld i domena2.tld je pristupna pouze pres verejnou IP adresu. na serveru 1 mam nadefinovany virtual ktery preposila veskerou komunikaci pomoci mod proxy na server2
ProxyPass / http://192.168.1.9 ProxuPassReverse / http://192.168.1.9Ted potrebuji na serveru rozjed modrewrite napriklad v .htaccess aby se mi to chovalo takhle:
1. Pokud pristoupim na domena1.tld server1 me presmeruje pomoci proxy do adresare virtualu na server2
2. Pokud pristoupim na domena2.tld server1 me zase presmeruje na server2 ale nyni bych potreboval aby me presmeroval ne do adresare /adresar_webu/ ale do adresare /adresar_webu/domena2.tld/
Snazim se toho docilit nasledujicim zpusobem
RewriteEngine On RewriteCond %(HTTP_HOST) ^domena2.tld$ RewriteRule /(.*) http://192.168.1.9/_domena2.tld/$1 [R=301,L]tenhle zpusob nefunguje. porad me to hazi do adresare /adresar_webu/
RewriteEngine On RewriteLog /tmp/123 RewriteLogLevel 5 RewriteCond %{HTTP_HOST} (.*)domena2.tld [NC] RewriteRule ^/(.*) http://192.168.1.9/_domena2.tld/$1 [P,QSA,L] RewriteRule ^/(.*) http://192.168.1.9/$1 [P,QSA,L]Mozna ze tam ani nebude potreba to druhe pravidlo RewriteRule ale nejsem si jisty. takhle to proste chodi presne jak potrebuji
Tiskni
Sdílej: