Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/dev
sdílený být nemůže, a v aktuálních distribucích ani sdílený nebude – /dev
bude v moderních distribucích skoro prázdný, a naplní jej teprve udev
. podobně je to s /proc
– to je virtuální souborový systém. Na serveru tedy budete mít nasdílený adresář /dev
jen se základním minimem, /proc bude úplně prázdný a jenom do něj lokálně namountujete souborový systém proc
. Jenom musíte zařídit, aby se do /dev mohlo lokálně zapisovat a změny se nepřenášely na server, takže pokud nemáte /
v ramdisku, musíte si v ramdisku udělat disk pro /dev
a ten následně připojit do /dev
.
/dev
, /proc
, asi něco z /etc
. Obsahují informace o aktuálním počítači, vytvoří se buď automaticky nebo podle nějaké šablony, po ukončení práce je možné je zahodit. Na /etc
můžete zkusit buď unionfs
, nebo při startu okopírujete vzorové /etc
a přepíšete je specifickým nastavením, nebo specifické nastavení budou symbolické odkazy do části, která bude mountována pro každý počítač extra/home
, umístěný na síti, přístupný i pro zápis./usr
je pro lokální instalaci programů – pokud chcete nějaké programy mít dostupné jen na jedné stanici, můžete zvolit tenhle způsob, jinak se asi vyplatí i /usr
zahrnout do síťového read-only obrazu. /var
bych umístil do ramdisku (nebo na lokální disk, pokud je dostupný), je to dobré míso, kam nalinkovat ty soubory závislé na konkrétní stanici z /etc
.
Tiskni
Sdílej: