Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
$ ls + ls -F --color=auto 1973 Raw Power/ 1981 Party/ 1993 American Caesar/ 1977 Lust For Live/ 1982 Zombie Birdhouse/ 1996 Naughty Little Doggie/ 1977 The Idiot/ 1986 Blah Blah Blah/ 1999 Avenue B/ 1979 New Values/ 1988 Instinct/ 2001 Beat'Em Up/ 1980 Soldier/ 1990 Brick By Brick/ 2003 Skull Ring/ $A v MC:
Raw Power Lust For Live The Idiot New Values Soldier Party Zombie Birdhouse Blah Blah Blah Instinct Brick By Brick American Caesar Naughty Little Doggie Avenue B Beat'Em U Skull RingSoftware:
aerovax > mc --version GNU Midnight Commander 4.6.1 Virtuální souborový systém: tarfs, extfs, cpiofs, ftpfs, fish, smbfs, undelfs S vestavěným editorem Používá se systémová knihovna S-Lang s databází terminfo S implicitní podporou podshellu S podporou operací na pozadí S podporou myši v konzolích xterm a Linux S podporou internacionalizace S podporou myši více kódových stranV notebooku si zapnu FTP, na desktopu se pomoci mc prihlasim a na vzdalene strane vidim nazvy souboru bez prvnich par znaku (rok), ktere Midnight Commander INTERPRETUJE jako rok posledniho pristupu k souboru. Nekde pri hledani problemu jsem narazil na to, ze jde o featuru, ale jak se vypina nebo kontroluje se mi zjistit nepodarilo. Nechapu jak je vubec mozne ze nekdo muze implementovat do filemanageru takovou hovadinu. Clovek ktery to udelal zrejme nema kousek mozku v hlave. Otazka zni: jak donutit Midnight Commander, aby mi zobrazoval nazvy souboru tak, jak doopravdy jsou a neinterpretoval casti jejich nazvu?
$ cd /tmp $ mkdir test $ cd test $ mkdir 1992\ x 1993\ y 1994\ z $ su # mount -o bind /tmp/test /home/ftp/A pote v mc si v jednom panelu otevrit /tmp/test a v druhem ftp://localhost.
mkdir "1973 Raw Power" ls -d "1973 Raw Power" 1973 Raw Power/ v mc: 1973 Raw Power/ mc -V NU Midnight Commander 4.6.2-pre1 Virtuální souborový systém: tarfs, extfs, cpiofs, ftpfs, fish, smbfs S vestavěným editorem Používá se systémová knihovna S-Lang s databází terminfo S implicitní podporou podshellu S podporou operací na pozadí S podporou myši v konzolích xterm a Linux S podporou internacionalizace S podporou myši více kódových stran Data types: char 8 int 32 long 32 void * 32 off_t 64 ecs_char 8Výše uvedené bylo na lokálním filesystemu.
Tiskni
Sdílej: