Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Virtual server allows you to open ports for FTP, HTTP, gameservers and other programs. All WAN traffic on the selected port will be forwarded to the selected IP address on your LAN.Na výběr jsou ftp, smtp, telnet, http, pop3 a vedle volné políčko (předpokládám pro číslo portu). Dále je tam uvedena adresa místní (volitelné poslední číslo) a volba TCP, UDP, ICMP. Pomůže mi to k něčemu? (ssh volba tam chybí).
/etc/ssh/sshd_config
jestli nenarazíte na nějakou zradu.
# What ports, IPs and protocols we listen for Port 22Zkusil jsem přidat do konfiguráku virtuálního serveru na routeru přidat port 22 a funguje to, ale jsem uvnitř sítě (mimo síť budu až večer) a nevím, jestli port 22 je to pravé ořechové z hlediska bezpečnosti...
Port 22
ještě řádek s textem Port 5000
. Pokud ho tam nemáte, přijde mi divný, že vám to ssh na portu 5000 vůbec odpovídá (otázka je, jestli odpovídá ten cílový stroj, nebo jestli náhodou neodpovídá přímo ten router, co říká wireshark na cílovém stroji?). Zkuste přidat ten port do konfiguráku a restartnout sshd. Taky byste v tom konfiguráku měl mít řádek PermitRootLogin yes
. O ssh vyšel před pár lety od Johanky pěkný seriál na rootu. Jsou tam mj. okomentované i některé další volby toho konfiguráku. BTW přihlásit se jako non-root lze?
Tiskni
Sdílej: