Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Virtual server allows you to open ports for FTP, HTTP, gameservers and other programs. All WAN traffic on the selected port will be forwarded to the selected IP address on your LAN.Na výběr jsou ftp, smtp, telnet, http, pop3 a vedle volné políčko (předpokládám pro číslo portu). Dále je tam uvedena adresa místní (volitelné poslední číslo) a volba TCP, UDP, ICMP. Pomůže mi to k něčemu? (ssh volba tam chybí).
/etc/ssh/sshd_config
jestli nenarazíte na nějakou zradu.
# What ports, IPs and protocols we listen for Port 22Zkusil jsem přidat do konfiguráku virtuálního serveru na routeru přidat port 22 a funguje to, ale jsem uvnitř sítě (mimo síť budu až večer) a nevím, jestli port 22 je to pravé ořechové z hlediska bezpečnosti...
Port 22
ještě řádek s textem Port 5000
. Pokud ho tam nemáte, přijde mi divný, že vám to ssh na portu 5000 vůbec odpovídá (otázka je, jestli odpovídá ten cílový stroj, nebo jestli náhodou neodpovídá přímo ten router, co říká wireshark na cílovém stroji?). Zkuste přidat ten port do konfiguráku a restartnout sshd. Taky byste v tom konfiguráku měl mít řádek PermitRootLogin yes
. O ssh vyšel před pár lety od Johanky pěkný seriál na rootu. Jsou tam mj. okomentované i některé další volby toho konfiguráku. BTW přihlásit se jako non-root lze?
Tiskni
Sdílej: