Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Hledam linuxovou distribuci na browsdani po siti siti (firefox, flash, pdf, eventuelne doinstalovat OOo), nejlepe asi Xfce.
PC : PIII 700MHz, 256MB RAM, 1.6 GB HDD !
Zkousel jsem XUBUNTU, SAM, Debian xfce a ani jedna instalace nedojela kvuli disku, tak hledam nejakou minimalni s Xfce ktera by se vesla... Nebo poradit jak do Debianu po Netinstalu dostat aby hned startili Xfce i s prihlasenim.
Diky predem za napady, rady.
nainstaluj debian pouze jako zakladni system (tzn. az budes dotazan jestli chces desktop, web server a pod. nezaskrtavej nic), myslim ze to je kolem 200MB. pak doinstaluj balik xserver-xorg, xdm (minimalisticky spravce prihlseni, ktery v default nastaveni vypada hnusne ), xfce + dalsi pro tebe nutne aplikace. pri vyberu aplikaci si davej pozor at si v zavislostech nenatahnes polovinu gnome (apt-cache depends _balik ti vypise zavislosti baliku _balik).
btw: jestli to chces pouzivat, nestalo by za to do toho vrazit nejakej vetsi disk za par korun?
Nemam to jako hlavni pocitac. Je to zamysleno jako pocitac pro obcasne browsdani pro rodice.
Puvodne jsem disk vubec neplanoval. Chtel sem si skusit uddelat bezdiskovou stanici, ale nejak nemam znalosti to zprovoznit, tak sem za 100kc koupil maly 2.5" disk a snazim se to rozjet na nem. Pokud to nepujde nejak solidne rozjet, tak me ten vetsi disk nemine, ale doufam ze to problem nebude. V debianu jsem se dostal az k tomu, ze jsem rozjel graficky prostredi, ale vytuhnul sem prave u nejakeho pouzitelneho spravce prihlaseni, ktery by umel najet do Xfce bez loginu (proste co nejvice user friendly)
Jinak dekuju za rady a skusim to ted nejak dotahnout...
.xinitrc
a do nej dat exec startxfce4
(skontroluj si ale, jestli se xfce pousti prikazem startxfce4 tak, ze do kozole, kdyz x nebezi napises startx. mel by se ti pustit xserver s xfce4). pak vytvorit jednoduchy skript a ten nahrat do /etc/init.d/nastartuj_xka_bez_prihlaseni. do toho skriptu skopiruj neco takoveho:
function start_xfce4
{
su -c "startx" uzivatel_co_si_vyrobil_pro_rodice
}
function stop_xfce
{
# toto by chtelo udelat lepe, ale nevim jak korektne vypnout xfce...
killall startx;
}
case "$1" in
start)
start_xfce4
;;
stop)
stop_xfce4
;;
restart)
stop_xfce4
start_xfce4
;;
*)
echo "wall start|stop"
;;
esac
skript by se dal jeste hodne vylepsit, toto je pouze naproste minimum aby to fungovalo. ln -s /etc/init.d/nastartuj_xka_bez_prihlaseni /etc/rc2.d/S99nastartuj_xka
tak xdm sem odinstalil,
startx nebo startxfce4 oba dva prikazy nastartuji xfce (odskouseno).
mam usera internet a do jeho /home/internet/ sem dal soubor .xinitrc s exec startxfce4. Pak do /etc/init.d/ sem dal soubor nastartuj_xka_bez_prihlaseni s
function start_xfce4
{
su -c "startx" internet
}
function stop_xfce
{
# toto by chtelo udelat lepe, ale nevim jak korektne vypnout xfce...
killall startx;
}
case "$1" in
start)
start_xfce4
;;
stop)
stop_xfce4
;;
restart)
stop_xfce4
start_xfce4
;;
*)
echo "wall start|stop"
;;
esac
a nakonec ten symlink $sudo ln -s /etc/init.d/nastartuj_xka_bez_prihlaseni /etc/rc2.d/S99nastartuj_xka
zaver je takovy ze to teda nenajede. zahlasi to chybu : /etc/init.d/rc:line 78: /etc/rc2.d/S99nastartuj_xka: Permission denied a chce to po me prihlaseni. po prihlaseni a startx nabehnou xfce normalne.
Tiskni
Sdílej: