Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Dobrý den, mám od ISP přiděleno 5 veřejných IPv4 adres a na síti mám připojené 3 počítače a jeden router (Asus WL500gP) s openWRT. Na tomto Asusu mám IPv6 SixXS tunel. Chtěl bych poradit s co nejefektivnějším návrhem síťové topologie tak, abych měl na počítačích přístupné jak IPv4 tak IPv6 připojení. Zatím to mám nastavené nějak divně a tak mi IPv6 funguje jen z WiFi. Na ethernetu mi IPv6 připojení do internetu moc nefunguje. ping6 i tracepatch6 fungují hezky, ale když si zkusím něco stáhnout wgetem, nebo se na nějaký web podívat firefoxem, tak mi všechno trvá strašně dlouho. Na WiFi se ani jedna z těchto věcí neprojevuje. Chtěl bych se tedy zeptat jak by bylo nejlepší síť nastavit.
Pokud možno bych se chtěl obejít bez jakéhokoli dalšího síťového prvku. Předem díky za jakoukoli radu.
[02:18:40 PM] marekstopka: netuším, 73 je gateway [02:19:02 PM] marekstopka: 74.75,76,77,78 mám ke svému užitku [02:19:15 PM] marekstopka: 82.209.54.79 je broadcastTím se to vysvětluje, takže /29 prefix... jednu specifickou (/32) routu na gateway v routeru... a máš hotovo. Pokud dáváš domácí počítače do různých děr (nemáš další switch), půjde to tím Asusem nabridgovat a pravděpodobně to bude i výchozí nastavení.
Tiskni
Sdílej: