Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1048
http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/106474;jsessionid=3D23u0i18mjf6r8
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/167494
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/163444
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/150057
Je kde cerpat ale potreboval bych to uceleneji .. proste nastav toto a toto a pouzij to tak a tak ...
Vim ze muj dotaz je totalne lamackej, ale snazim se prokouknout a pochopit ty funkce ,co, jak, kde s cim souvisi a navazuje na sebe ... bez zakladu se blbe stavi.
Predem dekuji kazdemu, kdo si najde ten cas a napise, jak na to ...
Honza
http://uploaded.to/?id=yfq8r1
Je tam cela moje aplikace pro nastaveni mobilu.
Nerad vám kazím Vaše nadšení, ale zkuste se podívat na prográmky pon
, které jsou obvykle součástí balíku ppp. Stejně tak existují různé applety pro Gnome,KDE,gkrellm,... které startování ppp z desktopu dělají. ,
pppstatspoff
a
Identifikace modemu není triviální. Já mám například pravidlo v udev, které modem zařízení nalinkuje na /dev/modem
. A pak jej jedno zda je telefon připojený přes drát (/dev/ACMx), infra /dev/ircommX nebo bluetooth (/dev/rfcomm)
Přesto si myslím, že balíček pro nastavení GPRS internetu v českých zemích je dobrý nápad který by přivítalo mnoho uživatelů.
BTW kdybych Váši instalaci spustil u mě na počítači, tak bych Vás asi hodně proklínal, protože by jste mi přemazal natvrdo konfiguraci.
Tiskni
Sdílej: