abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:44 | IT novinky

    Po 8. květnu 2026 už na Instagramu nebudou podporované zprávy opatřené koncovým šifrováním. V chatech, kterých se bude změna týkat, se objeví pokyny o tom, jak si média nebo zprávy z nich stáhnout, pokud si je chcete ponechat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | IT novinky

    V lednu byla ve veřejné betě obnovena sociální síť Digg (Wikipedie). Dnes bylo oznámeno její ukončení (Hard Reset). Společnost Digg propouští velkou část týmu a přiznává, že se nepodařilo najít správné místo na trhu. Důvody jsou masivní problém s boty a silná konkurence. Společnost Digg nekončí, malý tým pokračuje v práci na zcela novém přístupu. Cílem je vybudovat platformu, kde lze důvěřovat obsahu i lidem za ním. Od dubna se do Diggu na plný úvazek vrací Kevin Rose, zakladatel Diggu z roku 2004.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 12
    včera 03:55 | Bezpečnostní upozornění

    Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    12.3. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.3. 03:44 | Nová verze

    Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    12.3. 02:11 | Komunita

    Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.3. 00:44 | Nová verze

    Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.3. 00:22 | Nová verze

    D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.3. 23:22 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (7%)
     (0%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1074 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 12.3. 08:56
    Rozcestník

    Dotaz: Malá distribuce pro síťový boot

    26.3.2008 21:40 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Malá distribuce pro síťový boot
    Přečteno: 766×
    Zdravíčko všem, po nějaké době bych zase potřeboval s něčím trošku poradit - tentokrát hledám vhodnou specializovanou distribuci.

    Mám síť s jedním serverem. Server je zkonfigurovaný jako bootserver, každá stanice může bootovat buď z lokálního disku do W2K, nebo ze sítě do Linuxu.

    Moje otázka zní - jakou distribuci použít?

    Linux bootovaný ze sítě má sloužit k základním administrativním úkonům v případech potřeby (diagnostika a opravy systému), takže mi stačí jen naprosto minimální systém - jádro, shell, coreutils a buď potřebné nástroje, nebo lépe nějaká relativně pohodlná možnost si je doplnit podle svých potřeb. Možná SSH server.

    Vzhledem k určení není potřeba možnost ukládat si běhová data pro příští boot, takže by mi vyhovovalo, aby to bylo nějaké minidistro, které jede kompletně z initramdisku, čímž mi odpadne nutnost konfigurovat na serveru NFS, které by jiné využití nemělo.

    Rád bych našel něco hotového, co přes síť zavede použitelný (i když minimální) systém, aniž bych tomu musel věnovat příliš mnoho času - teď potřebuji být schopný vůbec zavést použitelný systém; nějaké ladění si můžu nechat na později, až nebudu muset každý den odpovídat na otázku, kdy už ten server zapojím do ostré sítě.

    Při prolézání netu jsem narazil na odvozeninu Puppy linuxu, PicoPup, a také na Minimax, obojí se ale asi už hoooodně dlouho nevyvíjí, protože ani jedno už není nikde ke stažení.

    V záloze mám výrobu vlastního initramdisku založeného na Linux from scratch, ale tolik času fakt v nejbližší době mít nebudu, takže ocením každý tip na nějaké už hotové řešení.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    Odpovědi

    26.3.2008 22:08 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malá distribuce pro síťový boot
    SystemRescueCd http://sysresccd.org Nie je to sice uplne minimalne, ale obsahuje to dobre nastroje (napr. partimage, ntfs-3g) a podporuje to bootovanie zo siete.
    26.3.2008 23:00 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malá distribuce pro síťový boot
    Vida, že mě nenapadlo to aspoň zkusit, když SystemRescueCd mám na disku pro strýčka příhodu. Díky!

    Sice si pořád budu muset pohrát s tím, aby se to zavádělo přes můj PXE server, a ne ten bundlovaný, ale to už by neměl být problém.

    Každopádně pokud by měl někdo i jiný trik, tak se rád aspoň inspiruju, tohle síťové bootování a ramdisky vypadá jako dost zajímavá oblast.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    26.3.2008 23:36 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malá distribuce pro síťový boot
    Mam to rozchodene v slackware s vlastnym dhcpd+tftp+apache (este tam mam staru verziu, ktora potrebovala http na stiahnutie celeho image), v PC mam kvoli tomu druhu sietovku. K nej pripojim lubovolne PC, nastavim boot zo siete a uz mozem robit image (cez NFS).
    27.3.2008 15:20 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malá distribuce pro síťový boot
    Dobry den. Jiz docela dlouho mame rozjety nfsboot na imageovani a administraci v nasi siti (cca 500 stanic). Zpocatku jsme bootovali z disket, usb, cdrom, pxe. Abychom se vesli na jednu disketu, tak jsme kompilovali vlastni kernely. Dneska uz skoro vsechny stanice podporuji pxe a tak pouzivame distribucni kernely s initrd a diskety jiz nepodporujeme. Aktualne pouzivame debian etch + jadro z debian lenny. Rozhodne nedoporucuji pouzivat zadnou specialni distribuci. Vetsina univerzalnich distribuci je na nfsboot dobre pripravena (mel jsem rozchozeny Redhat Suse Debian) a vyhoda snadne rozsiritelnosti a aktualizatelnosti podle me naprosto prevazuje vsechny nevyhody (jedina nase zmena defaultu je zahrnuti do initrd vsech net drivers). U nfsbootu nema velikost mountovaneho filesystemu prakticky vliv na rychlost. Pokud byste se chtel dat nasi cestou, mohu Vam poslat obsah naseho pxelinux.cfg, obsah exportovaneho adresare ziskate v debianu
    debootstrap etch /nfsrootadresar;
    export LANG=C;
    cd /nfsadresar;
    mount proc -t proc proc ;
    chroot  /nfsadresar ;
    upravime /etc/apt/*
    apt-get update;
    apt-get upgrade;
    . echo -n "/usr/share/initramfs-tools/hook-functions" >> /etc/initramfs-tools/hooks/modules;
    \ncopy_modules_dir kernel/drivers/net
    echo "do_initrd = Yes" > /etc/kernel-img.conf;
    apt-get install linux-image.....;
    passwd;
    vim /etc/fstab;
    echo -e "auto lo\niface lo inet loopback" >>/etc/network/interfaces;
    umount /proc;
    exit;
    !! Toto neni script, ale navod jak ten script napsat !!!!
    Doufam ze tam neni moc chyb - psal jsem to vicemene z hlavy
    
    initramdisk a kernel najdete v /nfsadresar/boot/

    marek
    27.3.2008 15:34 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malá distribuce pro síťový boot

    Samozrejme ten navod je plny chyb.

    chroot  /nfsadresar ; 
    ma byt 
    chroot .;
    
     echo -n "/usr/share/initramfs-tools/hook-functions" >> /etc/initramfs-tools/hooks/modules;
    \ncopy_modules_dir kernel/drivers/net
    ma byt
    echo -e ". /usr/share/initramfs-tools/hook-functions\ncopy_modules_dir kernel/drivers/net/" >> /etc/initramfs-tools/hooks/modules ;
    

    a nejspis je tam nejaka dalsi

    marek

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.