Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
/etc/mdadm.conf
musi byt MAILADDR nejaky_user@domena.tld
, oplati sa dat aj --test
ako prepinac monitoru. To vygeneruje mail pre kazdy raid pri starte (pre istotu ze to ide :o) )
mail
(nebo možná sendmail
, teď nevím přesně).
Jednoduše se funkčnost lokálního poštovního systému dá otestovat takhle:
# echo "Test e-mailu." | mail -s TEST mail@nekde.tld
Pokud jde o Debian, tak je potřeba mít nakonfigurovaný Exim (ve výchozí instalaci) nebo třeba Postfix.
dpkg-reconfigure exim4-config
(jako root). Pak je několik možností:
1) Internet Site - odchozí zprávy posílá přímo na MX záznamy cílové domény - do se použít, pokud máš vlastní veřejnou IP adresu (vlastně to není podmínkou, ale veřejná adresa použitá pro NAT se snadno dostane na nějaký blacklist, pak bys měl problémy) a provider neblokuje port 25
2) Sent by Smarthost, Receive via SMTP - asi nejvhodnější volba pro tebe, odesílá přes SMTP Relay (smarthost - ten nastavíš nejlíp na SMTP server providera), příchozí zprávy přes SMTP jsou doručovány lokálně
3) Sent by Smarthost, no local mail - totéž, co předchozí, ale bez lokálních mailboxů - použij, pokud nechceš, aby server přijímal poštu pro nějakou doménu
/etc/exim4/update-exim4.conf.conf
Pak sem vlož ještě výpis příkazu mailq
.
Nefunguje ani to odesílání přes příkaz mail
? Nejdřív je potřeba zprovoznit e-mailový systém, pak ten mdraid.
/var/log/exim4/mainlog
nebo stačí jenom relevantní část.
Zatím nedoručené zprávy, které visí ve frontě (výstup mailq
) si můžeš prohlédnout ve /var/spool/exim
. Je tam několik složek, v jedné jsou zprávy a v další log soubory, kde je pro každou zprávu důvod chyby - pokud tam něco najdeš, vlož to sem.
Pak si ještě do /etc/aliases dej něco jako:
postmaster: root
root: neco@gmail.com
Tím ti bude pošta určená pro roota chodit na nějakou adresu, kterou normálně používáš. Není to úplně nejlepší řešení, protože maily pro roota by měly být doručovány i pokud je poštovní systém nějak "rozbitý" - tj. nejlépe lokálně.
Druhou možností je v konfiguraci mdraid nastavit přímo adresu, kam to má chodit (nevím ale přesně, kde se to nastavuje).
Tohle má ale stejně smysl, až zprovozníš základní doručování.
Vyssie uvedeny postup uz predpoklada, ze disk /dev/sda1 ma uvedeny priznak fd (raid auto) a nachadzaju sa na nom data, pricom disk /dev/sda2 pridavame k raidu a ma uz tiez uvedeny priznak fd.
Tiskni
Sdílej: