Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
/var/log/mail
. Máte v Postfixu nastavenou příslušnou doménu mezi lokálními nebo virtuálními doménami?
smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU)
biff = no
append_dot_mydomain = no
smtpd_tls_cert_file=/etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem
smtpd_tls_key_file=/etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key
smtpd_use_tls=yes
smtpd_tls_session_cache_database = btree:${queue_directory}/smtpd_scache
smtp_tls_session_cache_database = btree:${queue_directory}/smtp_scache
myhostname = mailsrv.domena1.cz
alias_maps = hash:/etc/aliases
alias_database = hash:/etc/aliases
myorigin = /etc/mailname
mydestination = domena1.cz, mailsrv.domena1.cz, localhost.domoena1.cz, localhost,
domena2.cz
relayhost = mail.muj_smtp_server_pro_odchozi_postu.cz
relay_domains = domena1.cz, domena2.cz
mynetworks = all
#mailbox_command = procmail -a "$EXTENSION"
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
inet_interfaces = all
home_mailbox = Maildir/
#virtual_maps = hash:/etc/postfix/virtual
mail_spool_directory = /var/spool/mail
mydestination
i relay_domains
– předpokládám, že chcete, aby server pro ty domény poštu přijímal a ukládal do schránek – pak nemůžou ty domény být uvedeny v relay_domains
. Pak je taky divné mynetworks = all
– tím povolíte rozesílat e-maily přes váš server komukoli – spameři vás budou mít rádi, a brzy skončíte na nějakém blacklistu. myorigin
by mělo být doménové jméno, to vaše na to moc nevypadá. Doporučuju něco si o konfiguraci Postfixu přečíst, třeba na stránkách Postfixu je dokumentace spousta, třeba je tam přehled všech konfiguračních voleb i s vysvětlením.
mynetworks = 127.0.0.0/8
, tím povolíte odesílání e-mailu na libovolnou adresu (relay) pouze z lokálního počítače. Všechno ostatní bude muset být buď pro Postfixem obsluhované domény, nebo od autorizovaných uživatelů.
Tiskni
Sdílej: