Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Bus 004 Device 002: ID 0483:2016 SGS Thomson Microelectronics Fingerprint Readermikrofon budu muset vyzkouset.. notebook mam uz skoro rok a mikrofon jsem zatim nejak nepotreboval
Tvrzení 1: Na všechny dnešní notebooky lze nainstalovat Linux.
Tvrzení 2: Otázka je, co všechno bude fungovat.
Problémy s mobilními grafickými kartami už jsou víceméně minulostí. Může se ale stát, že notebook má speciální a (zatím) nepodporovaný infraport. Může mít nějaké nestandardní zařízení pro bluetooth. Nebo typ ExpressCard slotu, pro který jsou zatím jen experimentální ovladače. Nebo nějaký podivný (non-Intel, non-Atheros) WiFi chipset 802.11n draft, pro který bude zpočátku potřeba ndiswrapper...
Celkově se ale dá říct, že takové problémy jsou spíš výjimkou než pravidlem a když už je člověk potká, neobjevují se všechny najednou.
Každopádně existuje velká spousta notebooků, u kterých je podporován 100% všechen hardware. Doporučuji zadat do Googlu označení notebooku a klíčové slovo Linux. Určitě se tam objeví hned několik poznámek a návodů. Sekce hardware tady na ABCLinuxu taky není k zahození.
Pokud jeden konkrétní prodejce (nebo výrobce) dodává notebooky pouze s Windows, rozhodně to neznamená, že by na nich Linux nefungoval.
Tiskni
Sdílej: