Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
tune2fs -c max pocet pripojeni
maximalni pocet pripojeni nastavte podle toho, jak casto spoustite pocitac. Pokud kazdy den spoustite linux 2x, nastaveni 360 zpusoby kontrolu jednou za pul roku.
To jestli se kontrola provede nebo ne zalezi na nastveni spoustecich skriptu vasi distribuce, pokud chcete, aby se neprovadela rano, budete muset upravit prislusny skript(coz by nemel byt problem).
Za aktualni stavu HW bych se nebal kontrolu vyrazne omezit, nebo uplne vypnout. Zvlast pokud kontrola dlouhodobe nenachazi zadne chyby.
e2fsck -f
tzn kotroluje uplne cely FS a to jestli je zurnalovaci nebo nehraje na rychlost kontroly vliv, stejne tak to jestli byl predtim odpojen korektne nebo ne.
Ucelem teto kotroly bylo zkontrolovat jestli vlivem chyb HW nebo bugu v kernelu nedochazi k poskozeni FS, na ktere by se pri korektnim pripojovani a odpojovani nemuselo prijit. Vzhledem k tomu ze ext2/3 je jiz pomerne stary a tudiz odladeny, tak v drtive vetsine tato kontrola nic neodhali. A proto si myslim ze je temer zbytecna, zvlast v tak kratkych intervalech.
Zurnal jenom zrychluje proces kontroly
To už ohýbáte význam slov na samou mez únosnosti. To, o čem se tu celou dobu bavíme, je skutečná kontrola filesystému, ne to, jestli se podíváte, zda je nastaven příznak dirty. A zrovna tak replay žurnálu je něco úplně jiného než kontrola filesystému.
E2fsck will run the journal automatically, and if the filesystem is otherwise clean, it skip doing a full filesystem check. If the filesystem is not clean (because during the previous run the kernel noticed some filesystem inconsistencies), e2fsck will automatically do a full check if it is necessary.Z cehoz me vyplyvaji vyse uvedene skutecnosti. Pokud se pletu opravte me.
Tiskni
Sdílej: