Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
tune2fs -c max pocet pripojeni
maximalni pocet pripojeni nastavte podle toho, jak casto spoustite pocitac. Pokud kazdy den spoustite linux 2x, nastaveni 360 zpusoby kontrolu jednou za pul roku.
To jestli se kontrola provede nebo ne zalezi na nastveni spoustecich skriptu vasi distribuce, pokud chcete, aby se neprovadela rano, budete muset upravit prislusny skript(coz by nemel byt problem).
Za aktualni stavu HW bych se nebal kontrolu vyrazne omezit, nebo uplne vypnout. Zvlast pokud kontrola dlouhodobe nenachazi zadne chyby.
e2fsck -f
tzn kotroluje uplne cely FS a to jestli je zurnalovaci nebo nehraje na rychlost kontroly vliv, stejne tak to jestli byl predtim odpojen korektne nebo ne.
Ucelem teto kotroly bylo zkontrolovat jestli vlivem chyb HW nebo bugu v kernelu nedochazi k poskozeni FS, na ktere by se pri korektnim pripojovani a odpojovani nemuselo prijit. Vzhledem k tomu ze ext2/3 je jiz pomerne stary a tudiz odladeny, tak v drtive vetsine tato kontrola nic neodhali. A proto si myslim ze je temer zbytecna, zvlast v tak kratkych intervalech.
Zurnal jenom zrychluje proces kontroly
To už ohýbáte význam slov na samou mez únosnosti. To, o čem se tu celou dobu bavíme, je skutečná kontrola filesystému, ne to, jestli se podíváte, zda je nastaven příznak dirty. A zrovna tak replay žurnálu je něco úplně jiného než kontrola filesystému.
E2fsck will run the journal automatically, and if the filesystem is otherwise clean, it skip doing a full filesystem check. If the filesystem is not clean (because during the previous run the kernel noticed some filesystem inconsistencies), e2fsck will automatically do a full check if it is necessary.Z cehoz me vyplyvaji vyse uvedene skutecnosti. Pokud se pletu opravte me.
Tiskni
Sdílej: