Bylo vydáno OpenBSD 7.9. Po dlouhé době opět se songem: Diamond in the Rough.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Byl vydán Mozilla Firefox 151.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 151 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Elon Musk prohrál soudní spor se společností OpenAI, která se podle jeho žaloby odchýlila od původně uváděného cíle vyvíjet umělou inteligenci (AI) ku prospěchu lidstva. Porota včera po necelých dvou hodinách dospěla k jednomyslnému závěru, že Musk žalobu podal příliš pozdě. Musk byl jedním ze spoluzakladatelů společnosti OpenAI, která vznikla v roce 2015 a vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. V roce 2018 na svůj post ve vedení
… více »Byla vydána nová verze 10.4 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Opraveny jsou zranitelnosti Copy Fail a Dirty Frag. Přibyl nový obraz pro Orange Pi 5B.
Pokud je zranitelnost Linuxu v nepoužívaném jaderném modulu, lze ji jednoduše vyřešit zakázáním automatického načítání tohoto konkrétního zranitelného modulu. Projekt ModuleJail si klade za cíl zvýšit bezpečnost Linuxu zakázáním automatického načítání všech nepoužívaných jaderných modulů. Jedná se o skript, který dá všechny nepoužívané jaderné moduly na blacklist (/etc/modprobe.d/modulejail-blacklist.conf).
Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
[global]
workgroup = VEBNET
server string = Samba Server Version %v
username map = /etc/samba/smbusers
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 50
load printers = No
wins support = Yes
hosts allow = 127., 169.254.26.
cups options = raw
[prenosovy]
comment = Adresar pro prenosy mezi NB
path = /etc/samba/data
read only = No
create mask = 0777
directory mask = 0777
guest ok = Yes
[veb]
comment = Vebuv adresar
path = /etc/samba/veb
valid users = adm
read only = No
create mask = 0770
directory mask = 0770
[zaloha20080503]
comment = Zaloha Acer
path = /etc/samba/zaloha
valid users = adm
write list = veb
read only = No
create mask = 0771
directory mask = 0771
guest ok = Yes
Můj problém je asi takový: spustil jsem to a všechno fungovalo. Přenesl jsem si data a všechny adreře a přístupy fungovaly tak, jak jsem chtěl. Na druhej den zapnu notebooky, zapnu sambu jako predtim a nic. NB s fedoraou (nazvany ANETA) se mi ani nezobrazi v siti(ani sám sebe se neukáže v síti windows). Jinak prvni vec co jsem udělal jak mi to nešlo, tak jsem překopíroval zálohu zdrojáku, který jsem spustil minulý den(ten funkční. Sice byl ten samí, ale tak pro zichr).Podařilo se mi to znova spustit. Ten samí problém nastal při dalším restartu anety-už nepomohlo ani překopírovat zdroják.
os level = 50 local master = yesa k adresářům
browseable = yesNevidim nastavení security např
security = userNení nejlepší nastavovat práva na create mask = 0771 postačí
create mask = 0661
každopádně děkuji za zájem.
Tiskni
Sdílej: