Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.
Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.
Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
hwinfo --gfxcard 25: PCI(AGP) 100.0: 0300 VGA compatible controller (VGA) [Created at pci.301] UDI: /org/freedesktop/Hal/devices/pci_1039_6351 Unique ID: VCu0.0Vin3Xbdk4A Parent ID: vSkL.uvrveDpO5n6 SysFS ID: /devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0 SysFS BusID: 0000:01:00.0 Hardware Class: graphics card Model: "CLEVO/KAPOK 771/671 PCIE VGA Display Adapter" Vendor: pci 0x1039 "Silicon Integrated Systems Corp." Device: pci 0x6351 "771/671 PCIE VGA Display Adapter" SubVendor: pci 0x1558 "CLEVO/KAPOK Computer" SubDevice: pci 0x0720 Revision: 0x10 Memory Range: 0xc0000000-0xcfffffff (rw,prefetchable) Memory Range: 0xd4000000-0xd401ffff (rw,non-prefetchable) I/O Ports: 0x9000-0x9fff (rw) IRQ: 9 (no events) I/O Ports: 0x3c0-0x3df (rw) Module Alias: "pci:v00001039d00006351sv00001558sd00000720bc03sc00i00" Config Status: cfg=no, avail=yes, need=no, active=unknown Attached to: #10 (PCI bridge) Primary display adapter: #25 ------------------------------------system ji rozpozna jako obycejnou vesa, coz ma za nasledek, ze nejede tak jak by mohla a ani nezvlada rozliseni 1280x768. Nemate s tim nekdo zkusenost?
lspci | grep -i vga?
Tipoval jsem, ze to s tou grafikou nebude tak snadne. Ale to je fajn ze jsem se mylil. Ten ovladac, ktery pouzivas, nejspis nepodporuje DRI (zjisti se to prikazem glxinfo | grep 'direct rendering'), takze na hardwarovou 3D akceleraci je nutne aspon na nejakou (delsi?) dobu zapomenout. Ovladac s podporou DRI (aka "3D ovladac") SIS sice vyvinula, ale nedava jej k dispozici. :^( Podle vyvojaru se tento 3D ovladac by teoreticky mel distribuovat vyrobci koncovych zarizeni. :^\ Coz prakticky znamena, ze neni dostupny. SIS evidentne nema nijak velky zajem zajistit sirokou podporu svych zarizeni v Linuxu, takze priste se budu temto zarizenim obloukem vyhybat. To je take vetsinovy nazor v te diskuzi na kterou odkazal Jerzabek.
Co s tim netem? Tak to je pro mne taky zahada. Ale je to uz jine tema, takze mozna by bylo vhodne zalozit novou diskuzi.
Tiskni
Sdílej: