Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Zdravím.
Snažím se digitalizovat video z 8mm kamery. Zdárně se mi povedlo nahrát ho do počítače pomocí :
mencoder tv:// -tv driver=v4l2:input=2:width=640:height=480:device=/dev/video1:audiorate=4800 -o test.avi -oac copy -ovc lavc -lavcopts vcodec=mjpeg
V avidemuxu jsem to trochu prostříhal a chtel jsem to uložit. Nastavil jsem video na mjpeg, audio na AC3, filtr na deinterlace a když dám "save" avidemux spadne. V konzoli je přitom toto:
***saving:**
Output format:0
AVI family
video process mode : 1
Process mode
mux mode : 1 mux param 0
[Bridge] Going to time 0
[Bridge] Starting with time 0, shift 0
[Bridge] Ending with time 0, sample 0
[Bridge] Going to time 0
[Bridge] Going to time 0
[Lavcodec] Creating Lavcodec
[Lavcodec]Incoming : fq : 4800, channel : 1 bitrate: 128
[Lavcodec] init failed err : -1!
[Lavcodec] Deleting Lavcodec
Saving crash file to /home/hrabosh/.avidemux/crash.js
**Saving script project **
Conf size : 8
*********** BACKTRACK **************
Frame 0: avidemux2_qt4(ADM_backTrack+0x36) [0x81e6546]
Frame 1: avidemux2_qt4(_Z20sig_segfault_handleri+0x2a) [0x81e693a]
sig_segfault_handler()
Frame 2: [0xffffe420]
Frame 3: avidemux2_qt4(avcodec_close+0x39) [0x8259a89]
*********** BACKTRACK **************
Memory stat:
Images stat:
___________
Max memory consumed (MB) : 6750
Current memory consumed (MB) : 6300
Max image used : 16
Cur image used : 15
Cleaning up
[lavc] insufficient thread locking around avcodec_open/close()
[lavc] Destroyed
Deleting post proc
Waiting for Spidermonkey to finish...
Cleaning up Spidermonkey.
[SDL] Quitting...
End of cleanup
Images stat:
___________
Max memory consumed (MB) : 6750
Current memory consumed (MB) : 900
Max image used : 16
Cur image used : 2
Global mem stat
______________
Memory consumed: 18 (MB)
Goodbye...
Dělá to, podle všeho, hlavně když vyberu nějaký kodek, co má v závorce (lavc). Tušítě někdo, kde je problém ?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: