Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím.
Při snaze rozchodit dálkové ovládání ke kartě WinFast DTV2000H jsem zjitil, že toto DO generuje eventy, stejně jako klávesnice. Bohužel, tlačítka jsou stejně namapována, takže když zmáčknu 1 na ovladači, je to jakobych tom zmáčkl na klávesnici.
GentooOnAthlon hrabosh # showkey kb mode was RAW [ if you are trying this under X, it might not work since the X server is also reading /dev/console ] press any key (program terminates 10s after last keypress)... keycode 28 release keycode 3 press keycode 3 release
... a opravdu, pokud třeba v Opeře kliknu do řádku pro URL a mačkám tlačítka na DO, objevují se mi tam bud čísla, nebo diakritické znaky (podle toho, jestli mám CZ, nebo EN klávesnici).
Chtěl jsem ty tlačítka použít k přepínání kanálu v kaffeinu, ale počítám, že když si na to nastavím třeba xbindkeys, tak mi to bude reagovat na čísla z klávesnice, což pochopitelně nechci ...
Nevíte někdo, jak z toho ven? Aby ten ovladač šel normálně používat .. ?
Jj. už vím, jak to funguje. Ovladač je LIRCem podporovaný, ale já jsem chtel nejdříve vyřešit tu duplicitu s klávesnicí, aby se mi to nehádalo. Pokud ale zapnu lirc, klávesnicové eventy (generované DO) už se odchytnout nedají, což jsem potřeboval.
Mám s tím ale další problém. LIRCD jsem nakonfiguroval, ale nejde mi irexec. Mám vytvořený konfigurační soubor (/etc/lirc/lircrc) na testování:
begin prog = irexec button = FM config = xterm repeat = 1 end, můj /etc/conf.d/irexec vypadá takto:
# Options to pass to the irexec process IREXEC_OPTS="/etc/lirc/lircrc" # User to execute irexec as. # Warning: Running irexec as root can open security holes IREXEC_USER="hrabosh" # Use this to disable the warning printed when starting irexec as root IREXEC_DISABLE_ROOT_WARNING=yesAle když ho pomocí /etc/init.d/irexec start spustím, tak nedělá nic. (Na tlačítka na DO nic nereaguje.)
Když ale irexec normálně spustím (irexec -d), tak se po stisku tlačítka na DO spustí xterm, jak má.
spouštecí skript z distribuce (Gentoo) vypadá takto:
#!/sbin/runscript # Copyright 2003 Martin Hierling # Distributed under the terms of the GNU General Public License v2 # $Header: /var/cvsroot/gentoo-x86/app-misc/lirc/files/irexec-initd,v 1.3 2007/05/24 20:12:16 zzam Exp $ : ${IREXEC_USER:=root} depend() { need lircd } start() { if [ "x${IREXEC_USER}" = "xroot" -a "x${IREXEC_DISABLE_ROOT_WARNING}" != "xyes" ]; then ewarn "Warning: Running irexec as root can open security holes" fi ebegin "Starting irexec" start-stop-daemon --start --chuid ${IREXEC_USER} --user ${IREXEC_USER}\ --exec /usr/bin/irexec -- --daemon ${IREXEC_OPTS} eend $? "Failed to start irexec." } stop() { ebegin "Stopping irexec" start-stop-daemon --stop --exec /usr/bin/irexec --user ${IREXEC_USER} eend $? "Failed to stop irexec." }
Přitom když založím systémové proměnné IREXEC_USER a IREXEC_OPTS a spustím ten řádek (start-stop-daemon --start --chuid ${IREXEC_USER} --user ${IREXEC_USER} --exec /usr/bin/irexec -- --daemon ${IREXEC_OPTS}) v konzoli, tak to jede.
V zoufalství jsem vytvořil jiný spouštecí skript muj_irexec, který vypadá takto:
#!/sbin/runscript # Copyright 1999-2004 Gentoo Foundation # Distributed under the terms of the GNU General Public License v2 # $Header: /var/cvsroot/gentoo-x86/sys-process/vixie-cron/files/vixie-cron.rc6,v 1.2 2005/06/09 01:35:44 ka0ttic Exp $ start() { ebegin "Starting IREXEC ..." /usr/bin/irexec -d eend $? } stop() { ebegin "Doing nothing ..." eend $? }
Ten bohužel nefunguje, přestože /usr/bin/exec -d v konzoli jo .... napadá vás něco ?
Tiskni
Sdílej: