V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
ovšem nevím jestli v Kubuntu.Pod winem znamená pod winem (ať už je wine kdekoli).
Taky by mě zajímalo, pro jaké běžné operace je Krusader nepoužitelný?
Po úpravě klávesových zkratek mám ovládání totožné s TC a myš jsem v Krusaderu nepoužil už hodně dlouho.
Jen jedna fičura mi občas chybí a sice možnost podle potřeby pozastavit kopírování většího objemu dat, když chci z disku rychle načíst jiná data, ale to se dá řešit jinak...
Krusader je podle me hlavne graficky file manager, takze prikazovy radek chapu jako neco navic. Osobne to resim tak, ze pokud jej potrebuji, mackam F2 a otvira se mi konsole zanorena ve stejnem adresari jako krusader. Je to presne opacna logika - obcas si vypomohu tim, co umi konsole (napr. vypis debug informaci spusteneho programu)
Nevim, co mas na mysli "konfigurovatelnym skakanim po vylistovanych souborech", chapu to tak, ze postupnym psanim hledas konkretni soubor/adresar zacinajici zadanym textem. Tohle jde tusim zmenit napr. na Ctrl+Alt+pismena jako v total commanderu. Listovat pak muzes jen v polozkach vyhovujicich filtru. Pokud chces listovat i dalsimi polozkami, je logicke filtr zrusit pomoci Esc.
Pravda, taky bych uvital ulozene FTP connections nebo jednodussi oznacovani konkretnich typu souboru, napr. kdyz je kurzor na JPG souboru a dam Ctrl se znakem +, oznaci mi to vsechny JPG soubory v adresari jako je tomu v TC...
Podle me na podobnych vychytavkach uz pracuji nebo prinejmensim cekaji na vytvoreni requestu od "nespokojenych" uzivatelu
Tiskni
Sdílej: