Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN"> <HTML><HEAD> <TITLE>301 Moved Permanently</TITLE> </HEAD><BODY> <H1>Moved Permanently</H1> The document has moved <A HREF="http://www.domena.sk:79/adresar/">here</A>.<P> </BODY></HTML>Ak vsak zadam http://www.domena.sk/adresar/ (aj s lomitkom na konci) tak nacita spravne index.php Cize problem je, ze to vobec zobrazi tuto 301 stranku, bez toho, aby to skusilo zobrazit ako adresar. Najvacsi problem vsak ale je, ze zobrazi odkaz s portom 79, cize, ak nan niekto klikne, tak sa mu nic nezobrazi, lebo port 79 je zakazany. Ako by som to mohol dat do poriadku, ze ak neexistuje subor, nech prida lomitko na konci a nech to zobrazi ako adresar? Mam dojem, ze predtym, ked som mal len apache, to fungovalo spravne. Dakujem
Ako by som to mohol dat do poriadku, ze ak neexistuje subor, nech prida lomitko na konci a nech to zobrazi ako adresar?Nejspíš nijak, server to dělá právě tím způsobem, že pošle redirect. Jinak byste měl stejný obsah na dvou různých adresách (s lomítkem a bez), nebo by se pro cestyus lomítkem zobrazil index.html a pro cestu bez něj zobrazil výpis adresáře. Podívejte se na direktivuUseCanonicalPhysicalPort, tou můžete nastavit, aby se používal port poslaný v požadavku.
server { listen 80; server_name localhost; access_log /var/log/nginx/localhost.access.log; location / { proxy_pass http://localhost:8080/; proxy_redirect off; port_in_redirect off; proxy_set_header Host $host; proxy_set_header X-Real-IP $remote_addr; proxy_set_header X-Forwarded-For $proxy_add_x_forwarded_for; client_max_body_size 10m; client_body_buffer_size 128k; proxy_connect_timeout 90; proxy_send_timeout 90; proxy_read_timeout 90; proxy_buffer_size 4k; proxy_buffers 4 32k; proxy_busy_buffers_size 64k; proxy_temp_file_write_size 64k; }Zistil som vsak, ze na druhom servry, kde je tiez rovnaka verzia nginx, ale je tam apache2, to nerobi. Presmerovava mi to na iny port len v apache 1.3, takze som skusal v /apache/httpd.conf pridat UseCanonicalPhysicalPort On, ale apache to vobec nepozna.
Configuration syntax error detected, not starting/reloading... Syntax error on line 405 of /etc/apache/httpd.conf: Invalid command 'UseCanonicalPhysicalPort', perhaps mis-spelled or defined by a module not included in the server configuration failed!Takze som skusal pozriet tento chybajuci modul, ale nepozdava sa mi ani jeden z nich. Neviem vsak, ci to neplati nahodou len pre apache2
# apt-cache search apache core module mono-xsp-base - base libraries for XSP 1.1 mono-xsp2-base - base libraries for XSP 2.0 proftpd - Versatile, virtual-hosting FTP daemonTakze zatial som to nevyriesil
Tiskni
Sdílej: