Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.8.
Herní studio Hangar 13 vydalo novou Mafii. Mafia: Domovina je zasazena do krutého sicilského podsvětí na začátku 20. století. Na ProtonDB je zatím bez záznamu.
Operátor O2 má opět problémy. Jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb dal všem zákazníkům poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství.
Společnost OpenAI představila GPT-5 (YouTube).
Byla vydána (𝕏) červencová aktualizace aneb nová verze 1.103 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.103 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Americká technologická společnost Apple uskuteční v USA další investice ve výši sta miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Oznámil to ve středu šéf firmy Tim Cook při setkání v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump zároveň oznámil záměr zavést stoprocentní clo na polovodiče z dovozu.
Zálohovací server Proxmox Backup Server byl vydán v nové stabilní verzi 4.0. Založen je na Debianu 13 Trixie.
planuji nakup noveho disku a premyslim o premisteni toho soucasneho (SATA II) do externiho 3,5" boxu s moznosti pripojeni jak pres USB 2.0, tak pres eSATA. System nove nainstaluji, kernel bude 2.6.24 (Ubuntu Hardy 8.04). Zakladni deska je s chipsetem AMD 690G (v BIOSU je volba AHCI, ale momentalne ji na Feistym nepouzivam). Bude fungovat hotplug a jak se bude system chovat, automaticky se vytvori device jako pri pripojeni usb disku?
diky za info.AHCI controller on AMD/ATI SB600 HBA can't do 64-bit DMA transfers. 64-bit addressing is optional in AHCI 1.1 and the chip claims it can do them, but in reality it can't, so it is disabled. After that it will be forced to do 32-bit DMA transfers. Thus DMA transfers will occur in the lower 4 GiB region of the memory, and bounce buffers must be used sometimes if there is more than 4 GiB of RAM.
a uprimne nevim, co si z toho vzit (690g ma SB600)
Tiskni
Sdílej: