abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefunguje

    27.5.2008 09:27 miro1 | skóre: 2
    Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefunguje
    Přečteno: 468×
    Caute. Rozbehal som vo firme OpenSUSE 10. Je to moja prva skusenost s Linuxom v zivote. Bezi tam Samba- uloha servra je len zdielanie dat, nic ine tam nebezi. Vsetko som nastavil a aj to fungovalo dost dlho. Uzivatelov som pridaval cez webmin a viac som sa o server nezaujimal. Zrazu nastal problem ked som zmenil uzivatelovi skupinu. Zrazu nemal nikde pristup. To sa vsak zmenilo asi po 3-4 hodinach ked vsetko zrazu zacalo fungovat. Toto sa opakuje od vtedy pri kazdej zmene u uzivatela. Ked vytvorim, ale noveho, vsetko funguje. Problem je len vtedy ked menim uzivatelove nastavenia v Linuxe, nie v Sambe. Neviem presne kolko casu potrebuje aby sa ucet zaktivoval, ale ked robim zmenu rano, tak kolo obeda to uz funguje. Ked som sa snazil vyriesit tento problem tak som prisiel na to, ze prestalo fungovat aj SSL spojenie resp. je tam nejaky problem. Od zaciatku pouzivam Putty a aj webmin, Sambu,... som cez neho instaloval. Teraz mi pise, ze Access denied. Pricom meno a heslo je na 100% platne. Firewall je vypnuty.

    Existuje v OpenSUSE nejaky deamon, alebo nieco co uklada zmeny v uzivateloch do nejakeho buffra a spusta to raz za niekolko hodin? To jedine ma napada. Kde by som mal zacat hladat?

    Co moze sposobit, ze sa cez SSL spojim a zrazu(bez zasahu uzivatela) to nefunguje?

    vopred diky moc

    Odpovědi

    Dalibor Smolík avatar 27.5.2008 09:44 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefunguje
    Tipnul bych to na nutnost restartu Samby po jakékoliv úpravě konfiguráku. Příkazem v Debianu je to /etc/init.d/samba restart.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    27.5.2008 09:46 Jakub Suchy | skóre: 22 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Radsi reload :-)
    27.5.2008 09:59 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    nepomaha. Sambu som restartol ako prve.
    27.5.2008 11:17 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    OK. Funguje to. KILLnul som to nscd a skusal som zmenit uzivatelov a zmeny sa prejavili hned. Diky vsetkym
    27.5.2008 10:01 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefunguje
    Existuje v OpenSUSE nejaky deamon, alebo nieco co uklada zmeny v uzivateloch do nejakeho buffra a spusta to raz za niekolko hodin? To jedine ma napada. Kde by som mal zacat hladat?
    Pokud používáte NSCD, funguje to opačně – údaje se při prvním přístupu nakešují a pak se používají údaje z keše.
    27.5.2008 10:05 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Bezi tam NSCD. Ako to vypnem? Potrebujem aby to fungovalo hned.
    27.5.2008 10:10 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Pravděpodobně /etc/init.d/nscd stop, ale trvalé vypnutí bych doporučil provést nějakým standardním nástrojem, který pro ten účel vaše distribuce jistě má.
    27.5.2008 10:12 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Ještě doplním, že ve vašem případě je zřejmě problém v nějakém nastavení, protože účelem NSCD není tajit provedené změny. Osobně jsem se s problémem setkal vždy jen při ladění konfigurace, ale za normálního provozu už bylo vše vpořádku.
    27.5.2008 10:32 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Ok, tak co radite? Kde mam hladat? v ETC som si to nevsimol. Ak ho vypnem co sa stane? Proste ak killnem proces, bude mi fungovat to upravovanie uzivatelov? Nemozem to len tak skusat, lebo tam robia ludia. Je tam uz vyse 100 uzivatelov. Preto si musim byt isty co robim.
    27.5.2008 10:41 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Pokud jenom ukončíte nscd, mělo by vše fungovat dál, jenom se nebude používat keš. Ale co přesně se stane vám takhle nikdo na dálku neřekne, to by musel ten příslušný systém dobře znát a být u něj.
    27.5.2008 11:05 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Takze som zmenil nejake nastavenie a potom som killnul nscd. Zmena sa neprejavila, tak som ho zase spustil a stale nic. Teraz skusim killnut ho este raz, urobit zmenu a skusit to.
    27.5.2008 10:03 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    Ok, tak trva to menej. Teraz som jednemu uzivatelovi pridal skupinu. Samozrejme, ze to neslo. Po hodine prisiel kolega, ze to uz funguje. Je zaujimave, ze predtym som to skusal u inych uzivatelov po 2-3 hodinach a este to neslo.

    Uz fakt nechapem
    27.5.2008 11:17 miro1 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba-zmena uzivatela sa prejavuje az po hodinach. Putty-SSL nefun
    OK. Funguje to. KILLnul som to nscd a skusal som zmenit uzivatelov a zmeny sa prejavili hned. Diky vsetkym

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.