Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den.
Budto nakopirujte Vase projekty do /www/adacopy, ale bude to pristupne i prez /www/adacopy/adresar.
Nebo v apache2.conf nastavit dalsi virtualhosty.
Pokud mate koupenou domenu, asi neni problem udelat si pro kazdy projekt dns 3(nebo jeste vyssiho) radu, pripadne pouzit nejake zoliky (napriklad ze uplne vsechno bude smerovat na tu jednu adresu)
Potom existuje pro apache2 modul (urcite nebude problem si ho najit na strankach apache), ktery pro jakykoli virt. server hleda adresar se stejnym jmenem v zadane ceste a vrati jeho obsah.
marek
Dobry den.
Ten modul se jmenuje mod_vhost_alias. V apache2.conf se potom smazou vsechny virtualhosti a doplni:
UseCanonicalName Off VirtualDocumentRoot /var/www/%0
Nebo tak nejak.
marek
PS: "http://www.adacopy.cz:81/" Vam normalne funguje. (Vítejte na download serveru ADA ..........)
udelal bych symlink /etc/apache2/mods-enable/mod_vhost.alias.so ukazujici na /etc/apache2/mods-available/mod_vhost.alias.so
marek
a2enmod
(nedela nic jineho, nez ten symlink)
a mate ve /var/www/ adresare www.adacopy.cz ... ?
neni od veci tam mit jeste nejaky defautl virtual host a tam budou padat vsechny dotazy pro ktere nebude existovat adresar ve /var/www
cest jak toho dosahnout je spousta.
v tomto Vam ale mod_vhost_alias moc nepomuze.
jeho vyhoda by byla, ze by bezbolestne mohl byt dostupny ftp.adacopy.cz jako /var/www/ftp.adacopy.cz/
potom www.adacopy.cz/ jako /var/www/www.adacopy.cz/
dale phpmyadmin.adacopy.cz jako /var/www/phpmyadmin.adacopy.cz atd..
to co popisujete v predchozim prispevku je snazsi udelat pomoci jednoduchych virthostu a symlinku ve filesystemu, nebo aliasu v apache2
doufam, ze jsem to vic nezamotal nez objasnil
marek
Tiskni
Sdílej: