Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Ja potom potom v programu precisluji cislo VLANu a ramec zpet odeslu pres tu samou sitovou kartu switchi.
Čím se to liší od routování paketu došlého např. na eth0.1
na např. eth0.2
?
8021q
a rozhodování, jak to dělat, na standardních směrovacích mechanismech jádra. Dynamické změny konfigurace by se prováděly prostřednictvím démona, který by neřešil jednotlivé pakety, ale jen přenastavoval směrovací tabulky (a případně pravidla). Takže vlastně podobně jako to dělají třeba démoni pro dynamické směrování.
To ze modul 8021q obchazi velikost MTU jsem primo nevedel
Nepotřebuje nic obcházet. MTU definuje maximální délku paketu pro síťovou vrstvu, takže se ho to netýká.
Nejsem si uplne jisty jak se na linuxu resi max. velikost MTU, ale myslim, ze modul 8021q nejak max velikost obchaziPodle me vubec nic neobchazi. Proc by melo?
Pokud se dobre pamatuju tak se kvuli 8021q musely upravit ovladace vsech sitovych karet.Zase to nevim jiste, protoze nevim jak je to implementovane, ale ovladace se pravdepodobne prepsat musely. A to z duvodu, ze ovladac odesila ramec fyzicke vrstve (hardware) a nejak do toho ramce musi vlozit tag vlanu. To znamena, ze bylo pravdepodobne nutne pridelat rozhrani pro cteni a zapisovani vlan tagu do ramcu, ale nedelalo se to kvuli zadnymu MTU.
V pripade, ze PC1 odesle na switch ramec velikosti 1500 bajtu,Predpokladam, ze byl myslen paket o velikosti 1500B zabalen do ramce - dohromady tedy 1518B. Pokud ne, a ramec ma skutecne 1500B, pak v nem zabaleny paket ma jen 1482B. Ale to je jedno, protoze to je podmnozina naseho maximalniho pripadu, tedy ramce o velikosti 1518B.
switch tento ramec otaguje (ted jiz 1504 bajtu) a posle ho pres trunk port na muj pocitac (server).Takze ted uz to bude 1522B. Maximalni ramec presne podle specifikace vlanu. Ten 4B tag je v hlavicce ramce, takze velikost poslaneho paketu je pouze 1500B. To znamena, ze i ramec ze switche ma velikost paketu (ekvivalent MTU) maximalne 1500B.
Sitova karta, i kdyz ma nastaveno velikost MTU 1500 bajtu, takto velky ramec prijme.Tady je prvni chyba. Sitova karta prijima pouze standardni ramce. To jestli ma nastaveno MTU x nebo y je ji uplne jedno. My mame poslany ramec podle standardu, takze je prijat.
Ja potom potom v programu precisluji cislo VLANu a ramec zpet odeslu pres tu samou sitovou kartu switchi. Bohuzel se mi vyhodi chyba, ze velikost ramce prekrocila limit a ramec se neodesle.No a tady bude chyba druha. Teoreticky to precislovani mas spravne, ale prakticky asi ne. Protoze pokud si prijal standardni ramec, tak tam paket nema vic jak 1500B. Ten paket ty vezmes, zkopirujes do noveho ramce, das mu spravne adresy a nastavis tag. Z toho plyne, ze z daty v paketu NIC nedelas a tudiz se ti NIJAK NEMUZE zvysit MTU. A pokud karta umi odesilat ramce vlanu, tak jedinej problem je, jak nastavit ten tag.
Zajimave je, ze prijmout ramec o velikosti 1518 bajtu muzu, ale odeslat mohu jen o maximalni velikosti 1514 bajtu. kdyz chci odeslat vetsi, vyhodi mi to chybu, ze ramec je prilis velky.
Primo na fyzickem rozhrani eth0 je maximalni velikost odesilaneho ramce 1514 bajtu, ale na rozhrani doplnenou napr. o VLAN ID 3 - eth0.3 je velikost odesilaneho ramce maximalne 1518 bajtu. Prijimat mohu na obou rozhranich ramce velke 1518 bajtu.Tohle je podle me zpusobeno tim, ze ty kdyz odesilas ramec, tak muzes nastavit adresy a typ (pripadne se nastavi jeste tag), ale nemuzes nastavit checksum. Ten se nastavi asi natvrdo v ovladacich, aby se nedaly posilat neplatne ramce. Takze ty nastavis na odeslani 2x6B adresy, 2B typ/delka, (4B tag,) max 1500B packet = 1514B (1518B). Checksum doplni ovladac a jsi na max 1518 pro normalni ramec a 1522 pro vlan ramec.
tudiz z toho plyne ze karta podporuje otagovane ramce, ale jen s podporou vconfigu. To mi je ale k nicemu
Proč je to k ničemu? Podle toho, co píšete výše, se mi zdá, že modul 8021q
a příkaz vconfig
jsou přesně to, co potřebujete.
6B adresa, 6B adresa, 2B typ/velikost, az 1500B MTU (prenaseny packet), 4B checksum.Ale specifikace vlan mu pridava dalsi 4 bytes pro tag. To znamena maximalni velikost 1522 bytes pri pouziti vlan tagu, tj.
6B adresa, 6B adresa, 2B typ, 4B tag, az 1500B MTU (prenaseny packet), 4B checksum.Takze, jestli dobre chapu, ze ti prijde ramec s packetem a ty to chces podle neceho otagovat, tak ten packet nechas jak je a ten tag musis dostat do hlavicky ramce.
Tiskni
Sdílej: