Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
v Linuxu pouzivam na souborovem sytemu UTF-8, nektere soubory obsahuji znaky, ktere samba nezkousne (napriklad otaznik, lomitka atd.). Existuje nejaka moznost jak prinutit sambu aby v nazvech souboru a adresaru tyto nekompatibilni znaky nahradila napriklad za podtrzitko? Prevod fyzickych linuxovych nazvu na validni i pro windows neni pro me resenim.
Diky
net-fs/samba-3.0.28 USE="acl cups examples pam python readline
-ads -async -automount -caps -doc -fam -ipv6 -ldap -quotas
(-selinux) -swat -syslog -winbind" LINGUAS="-ja -pl"
dos charset = 852
unix charset = UTF-8
display charset = UTF-8
samba kodovani
, nebo tak nejak.unix charset = iso8859-2
Abychom si rozumneli - potrebuji napriklad z tohodle:
Moby/[1999-05-17] Play/04 - Why Does My Heart Feel So Bad?.mp3
konvertovat na:
Moby/[1999-05-17] Play/04 - Why Does My Heart Feel So Bad_.mp3 aby to winXP precetli. (pripadne ty non-windows znaky uplne vypustit)
Pomoci mangle se mi podarilo udelat jen:
Moby/[1999-05-17] Play/0JF6HW~X.MP3
Netusi nekdo?
Tiskni
Sdílej: